Jak wybrać catering na wesele? Planowanie menu weselnego

Mówi się, że na weselach najważniejszą są dwie rzeczy: dobre jedzenie i muzyka. Dlatego dziś skupię się na tym pierwszym zagadnieniu. Jak wybrać catering weselny? Na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy cateringowej?
 

 

Catering weselny – na co zwracać uwagę?

W większości przypadków sprawa jest prosta, ponieważ wybierając salę na weselę, usługi gastronomiczne wliczone są w cenę. Przy czym decydując się na miejsce na Wasz ślub, warto byłoby kierować się nie tylko wystrojem i wielkością sali, ale także jedzeniem, jakie zapewnia kuchnia.

Jednak zdarza się też tak, że konieczny jest wybór firmy cateringowej. I to już stanowi nie lada trudność, ponieważ zwykle nie wiadomo, na co zwracać uwagę. Ja na szczęście mam dla Was kilka wskazówek.

Szukając firmy cateringowej na wesele, od razu zwracajcie uwagę na opinię o niej. I jeśli jest to możliwe, to sprawdźcie jeszcze przed spotkaniem, czy jest opcja indywidualnego dobrania menu. W większości przypadków takie firmy posiadają gotowe zestawy, które ewentualnie można modyfikować. Czasami jest jednak tak, że wesele utrzymane jest w określonym styli i dobrze byłoby, aby jedzenie też z nim korespondowało.

Istotną kwestią jest również to, ile ciepłych posiłków będzie zapewnionych. Podczas wesela, gdy większość gości pije alkohol i tańczy na parkiecie, dobrze byłoby zapewnić sycące dania, a nie tylko zimną płytę.

Nie można zapomnieć o tym, że część gości może być wegetarianami. Dlatego warto się dopytać, czy firma cateringowa jest skłonna wydać kilka właśnie takich potraw.

Catering weselny

 

Kulinarne atrakcje na weselach

Na weselach coraz popularniejsze stają się kulinarne atrakcje. Podczas nich najczęściej szef kuchni prezentuje podpalanie wcześniej przygotowanego mięsa, czasami towarzyszy temu muzyka lokalnych artystów. To sprawia, że sposób podania posiłku stanowi atrakcję samą w sobie.

Tak może być również wtedy, gdy para młoda kroi tort. Wystarczy, jeśli wcześniej poprosi, aby na wierzchu ciasta znajdowały się dekoracje wystrzeliwujące konfetti czy będące w postaci sztucznych ogni. Takie atrakcje sprawiają, że apetyt i zainteresowanie gości jest jeszcze większe.

 

Planowanie menu weselnego

Gdy macie już wybraną firmę cateringową, czas na zaplanowanie menu. Jak już wcześniej pisałam, najważniejsze są ciepłe posiłki – powinno ich być 4-5 w przypadku standardowego wesela, które trwa około 12 godz. Oprócz tego należałoby gościom zapewnić przystawki, tzw. zimną płytę, ciasta i desery, a także owoce. Dobrze, by cały czas były dostępne na stołach. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie tzw. szwedzkiego stołu z deserami i zakąskami.

Dania powinny też być różnorodne. Wtedy na pewno każdy znajdzie coś dla siebie i nie wyjdzie głodny z Waszego przyjęcia. A jeśli na sali obecne będą także dzieci, warto byłoby pomyśleć o menu specjalnie dla nich, które byłoby lżejsze, podane nie tylko w sposób bardziej kolorowy, ale też i łatwiejszy do spożycia.

I tak jak już sygnalizowałam, nie można zapomnieć o wegetarianach, ale i także o osobach z nietolerancjami pokarmowymi.

Menu weselne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>