Nowy rok, nowa ja – jak zacząć dbać o siebie?

Co roku, na początku stycznia, wiele kobiet obiecuje sobie, że zacznie zdrowo się odżywiać, więcej ćwiczyć, zwracać uwagę na skład kosmetyków, które kupuje oraz będzie starannie pielęgnować swoją skórę, włosy i paznokcie. Szybko jednak okazuje się, że postanowienia te są spychane na dalszy plan, wzrasta natomiast irytacja, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że jest jak zwykle – „nowy rok, stara ja”. Jak to zmienić?

 

 

Dobra organizacja czasu

Pozwól, że zacznę od tego, dlaczego większość kobiet nie realizuje swoich postanowień. Część z nich poddana codziennej rutynie zapomina o nich, inne natomiast nigdy nie mają na to czasu. Bo dzieci, dom, szkoła, praca. Nieustanna presja rozwoju, bycia jak najlepszą wersją samego siebie. Czy tak się da? Tak, ale nie wtedy, gdy cały czas chcesz być produktywna na 100%.

Dobrym sposobem jest rozpoczęcie od planowania. W tym celu przyda Ci się kalendarz roczny lub planer, w którym sama wpisujesz daty. Służy on nie tylko do przypominania o ważnych spotkaniach, ale również do tego, aby każdego dnia zapisywać swoje zadania.

Kalendarz roczny

Motywujące są też kalendarze, które posiadają sekcję „dla urody”, „dla zdrowia”. Dzięki temu będziesz pamiętać nie tylko o wszystkich wokół, ale też o sobie. A gdy wszystko to wyszczególnisz, szybko okaże się, że ilość zadań tak naprawdę nie jest przytłaczająca, tylko Ty marnotrawisz czas na wszystkie sprawy poboczne.

Planer do organizacji czasu

 

Metoda małych kroków

Nigdy na początku roku nie rzucaj się na głęboką wodę. Gdy zapał Ci minie, wrócisz do starych nawyków, a przecież chodzi o to, że chcesz utrwalić nowe. Lepiej zmienić jedną rzecz, np. pić więcej wody lub codziennie chodzić na spacer, niż obiecywać sobie katorżniczą dietę.

Pokaże Ci, jak metodę tę wprowadzić w trzech obszarach: dieta, ruch i pielęgnacja.

 

Zdrowy styl życia

Chcesz schudnąć lub po prostu chciałabyś się lepiej odżywiać, ponieważ wiesz, że to wpływa na Twoją? Nie ucinaj od razu drastycznie ilości spożywanych kalorii (a jeśli nienawidzisz ich liczenia, tak jak ja, nie zmuszaj się do tego), ani nie przechodź na jedną z tych modnych diet, jak np. wegetariańską lub bezglutenową, gdy trudno Ci zrezygnować z mięsa/pieczywa. Zacznij od podstaw – kontroluj ilość wypijanych płynów, częściej sięgaj po warzywa. Możesz 1-2 razy w tygodniu robić bezmięsne obiady. Ale co najważniejsze – unikaj gotowej, przetworzonej żywności. Nie tylko hamburgerów kupowanych na mieście, ale także zapiekanek, które dostaniesz w sklepie czy zupek w proszku. Samodzielnie rób też posiłki do pracy – w ich transportowaniu pomogą Ci specjalne pojemniki na lunch, które mają różne przegródki.

Pojemnik na lunch

Dietę mamy za sobą, teraz ruch. Po pierwsze, zacznij od tego co lubisz. Chodź na basen, jeśli sprawia Ci to przyjemność lub po prostu na długie spacery. Gdy trudno jest Ci się zmotywować do ćwiczeń w domu, wykup karnet na siłownie na próbę – np. na miesiąc. Zobacz, czy Ci się tam spodoba (bo gdy już wydasz pieniądze na to, będziesz mieć poczucie, że trzeba to wykorzystać). A jeśli to nie dla Ciebie, zainwestuj w matę, nieduże hantelki, piłkę fitball czy step – wybieraj tylko to, co bez trudu pomieścisz w domu. I ćwicz choćby 15 min dziennie zapominając o wszechobecnych opiniach ekspertów, że dopiero co najmniej półgodzinny trening daje efekty.

Step do ćwiczeń

A teraz ostatnie – pielęgnacja. Nie musisz wydawać ogromnych ilości pieniędzy na bio, eko, certyfikowane kosmetyki. Wypróbuj po prostu domowe sposoby, o które opisuje też na tym blogu. Codziennie dokładnie oczyszczaj twarz z makijażu, stosuj kremy dobrane do typu Twojej skóry, przygotuj domowe maseczki i kosmetyki peelingujące… z tego co masz w kuchni! Tak naprawdę już jedna drobna zmiana może sprawić, że Twoja skóra zacznie wyglądać lepiej. Po prostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>