Fotograf i kamerzysta ślubny – czym się kierować przy wyborze?

Dziś kolejny wpis z weselnego cyklu – tym razem będzie o tym, jak wybrać fotografa i kamerzystę ślubnego. Przedstawiam kilka porad, dzięki którym łatwiej będzie Wam podjąć decyzję.

 

 

Fotograf i kamerzysta – czy korzystać z usług profesjonalistów?

Na to pytanie odpowiedź jest tylko jednak: zdecydowanie tak! Nawet jeśli organizujecie skromny ślub oraz nieduże przyjęcie, warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa i kamerzysty. Dlaczego? Ponieważ to jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym wspólnym życiu, warto byłoby mieć z niego pamiątkę.

I owszem, w celu obniżenia kosztów, można poprosić o taką przysługę znajomych. Jednak robienie zdjęć w pomieszczeniu, zwłaszcza po południu, wcale nie prostych zadań nie należy. Może okazać się, że żadne ze zdjęć nie będzie nadawać się do wywołania i powieszenia w ramce.

Jedyne, nad czym lepiej się zastanowić, to czy potrzebujecie zarówno fotografa, jak i kamerzysty, a może z jednego z nich możecie zrezygnować? Wtedy najczęściej pozostaje się przy samym fotografie, ponieważ nie każdemu zależy na filmie. A gdy zdecydujecie się na obu tych specjalistów, mogą oni pochodzić z odrębnych firm i każdego z nich warto jest wybrać z osobna. A jak to zrobić? Już śpieszę z kilkoma podpowiedziami.

Kamerzysta na wesele

 

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, to w pierwszej kolejności musicie zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez Was fotograf odbył kurs liturgiczny i posiada z tego zaświadczenie. Dlaczego? Ponieważ inaczej ksiądz może nie zgodzić się na wykonywanie zdjęć w kościele. Fotografowie, którzy specjalizują się w sesjach ślubnych zapewne posiadają odpowiednią licencję, nie szkodzi jednak zapytać.

A jeśli macie już wybraną salę weselną, warto dowiedzieć się, czy jej właściciele nie współpracują z konkretnym fotografem. Często okazuje się, że można wtedy wynegocjować lepsze stawki.

Jednak to, co najważniejsze, to styl zdjęć. Niektórzy fotografowie preferują klasyczne zdjęcia reportażowe, inni stawiają na mocną obróbką. Musicie obejrzeć portfolio wybranego specjalisty i ocenić, czy jego zdjęcia Wam się podobają. Po prostu. Następnie należy dopytać o dostępność terminu oraz cenę – a to potrafi być naprawdę różnorodna, dlatego najlepiej od razu wysłać zapytanie o ofertę do kilku miejsc.

Na koniec trzeba dopytać jeszcze o kilka istotnych kwestii: czy sesja plenerowa musi się odbyć w dniu wesela, czy może zostać zorganizowana w innym terminie? Ile zdjęć otrzymacie? W jakich godzinach pracuje fotograf? Jak długo trzeba czekać na zdjęcia po ślubie?

Fotograf na wesle

 

Jak wybrać kamerzystę na wesele?

Jeśli chodzi o wybór kamerzysty, to zasady są w tym wypadku bardzo podobne. Przy czym warto kierować się też opiniami znajomych. Dlaczego? Ponieważ kamerzysta ma tak naprawdę bardzo niewdzięczną rolę, musi nieustannie „kręcić” się przy gościach i to w taki sposób, aby nie czuli się oni niekomfortowo. Możecie zapytać się rodziny, przyjaciół czy na weselu, na którym byli, kamerzysta był „niewidzialny” czy może wręcz przeciwnie – nachalny, nagrywał także podczas jedzenia?

Dobrze byłoby też wziąć pod uwagę, że obecnie nie tworzy się już kilkugodzinnych filmów. Najczęściej pary młode wybierają maksymalnie dwugodzinny film, a oprócz tego krótki teledysk z wesela. Dlatego spytajcie się, czy jest taka opcja. No i oczywiście – jak długo czeka się na montaż wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>