Jak dbać o ubrania?

Dziś nie pokażemy Wam najnowszych trendów i modowych perełek ze Sprzedajemy.pl, ale podejdziemy do tematu mody z tej praktycznej strony. Jeśli za nic w świecie nie mogłybyście rozstać się ze swoją garderobą, warto wiedzieć jak dbać o ubrania. Oto kilka rad:


PRANIE

Sprawdzona rada, by ubrania dłużej wyglądały jako nowe to po prostu wywracanie ich na lewą stronę przed wrzuceniem do pralki. W ten sposób chronimy kolory przed blaknięciem, a także wszelkie ozdoby, nadruki czy naszywki. Jeśli suszymy ubrania na słońcu też zawsze wieszajmy je obrócone na lewą stronę. Dzięki temu kolory nie wyblakną.

Do prania delikatnych tkanin, koronek, bielizny, rajstop itp. warto używać specjalnych woreczków do prania zapinanych na zamek, które ochronią je przed rozdarciem, rozciągnięciem czy zmechaceniem.

Warto pamiętać też o tym, by przed włączeniem pralki zasunąć w ubraniach wszystkie zamki i zapiąć guziki.

Nie przesadzajmy z proszkiem lub płynami do prania. To, że wrzucimy ich więcej niż zaleca producent nic nam nie da, a może tylko wyrządzić szkody, np. mogą powstać białe ślady (bo pralka nie wypłucze całego środka) a nawet plamy na ubraniach.

Zasada stara jak świat: jasne kolory pierzemy z jasnymi, a ciemne z ciemnymi.

Intensywnie kolorowe rzeczy warto prać w niskiej temperaturze albo nawet w zimnej wodzie. Proszki lub płyny do prania poradzą sobie w takiej wodzie, a nasze ubrania nie stracą tak szybko kolorów.

Jeśli Wasze pralki mają opcję delikatnego prania, często ją wykorzystujcie a Wasze ubrania podziękują Wam za to pięknym wyglądem ;)

Nie bagatelizujcie informacji na metce, dotyczących temperatury prania czy wirowania. Nie zostały zamieszczone tam ot tak sobie :)

Ubrania wykonane z jedwabiu i wełny najlepiej prać ręcznie w łagodnych płynach.

Przed powieszeniem wypranych rzeczy na suszarce lub sznurku warto je „strzepnąć”, a koszule powiesić na wieszaku. Jak wyschną będą o wiele mniej pogniecione, a niektóre ubrania może nawet w ogóle nie będą wymagały prasowania.

Nie przetrzymujcie zbyt długo poplamionych rzeczy w koszu na pranie. Taki bród nie dość, że z czasem się utrwala i będzie trudniejszy do usunięcia, to jeszcze niszczy włókna.

.
SZAFA

Postarajcie się umieścić rzeczy w szafie tak, by nie były zbyt ściśnięte. Wówczas bardziej się gniotą, a zbyt częste prasowanie może sprawić, że o wiele szybciej stracą dobry wygląd.

Do przechowywania bielizny i skarpetek warto kupić specjalne pudełka. Dzięki temu zawsze będziemy miały porządek w szafie lub szufladzie i szybko wszystko znajdziemy.

Ubrania, które wkładamy rzadko lub są wykonane z wyjątkowo delikatnego materiału warto przechowywać w specjalnych pokrowcach.

Warto zwrócić też uwagę na wieszaki. Dobrze jeśli mają szersze zakończenia ramion, bo wtedy chronimy wiszące ubrania przed deformacją.

.
PRASOWANIE

Korzystajcie z funkcji wytwarzania pary w żelazkach. Dzięki parze włókna stają się miękkie i o wiele szybciej i łatwiej wyprasujemy ubranie.

Przed prasowaniem ubrań w ciemnych kolorach oraz tych z nadrukami i ozdobami koniecznie obróćmy je na lewą stronę.

Jeśli musimy wyprasować ubranie z delikatnego materiału, warto zastosować starą, sprawdzoną metodę, czyli prasować je przez wilgotną ściereczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>