Czy opłaca się robić zakupy w Black Friday?

Już jutro rozpocznie się Black Friday, czyli szał wyprzedażowych zakupów. W wielu sklepach, nie tylko odzieżowych, specjalnie na tę okazję przygotowane są różne promocje i zniżki, które mają zachęcić do zakupu jeszcze większej ilości rzeczy. Ale czy to się faktycznie opłaca?

 

 

Black Friday – czarny piątek wyprzedaży

Zanim jednak przejdę do tego, czy opłaca się kupować podczas Black Friday, zacznę od tego, czym w ogóle jest czarny piątek. To amerykańskie święto wyprzedaży, które obchodzone jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia. W Stanach Zjednoczonych dzień ten należy do jednych z najbardziej dochodowych w ciągu całego roku, a z tej okazji często sklepy otwarte są przez całą dobę.

Zwyczaj ten powoli zaczął być również powszechny w innych krajach, a od 2016 roku w polskich sklepach organizowany jest Black Friday. A czy warto robić zakupy tego dnia?

Kobiety na zakupach

 

Obniżki i promocje w Black Friday

Na Black Friday sklepy często przygotowują się na kilka miesięcy wcześniej. Planują, reklamują, wybierają towar. Jednak to, jakich zniżek można się spodziewać, zwykle nie wiadomo do ostatniej chwili, ponieważ liczy się tajemniczość, przyciągnięcie zainteresowania i w ostateczności – zaskoczenie wysokimi obniżkami. Choć w praktyce nie tak wysokimi, jak w Ameryce, w polskich warunkach skala tego święta jest znacznie mniejsza.

Czy to się opłaca? Pominę aspekty związane z małymi „oszustwami” sklepów, które sztucznie zawyżają ceny, by potem je obniżyć, ponieważ duże, sieciowe marki zwykle nie mogą pozwolić sobie na takie działania, szybko zostałoby to wykryte. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz – zwykle podczas wyprzedaży kupujemy więcej, niż potrzebujemy o czym wspominałam we wpisie o tym, jak oszczędzać na zakupach.

Zakupoholiczka

Co więcej, podczas Black Friday liczy się zasada, że kto pierwszy, ten lepszy. Dlatego zakupów trzeba dokonywać spontanicznie, ponieważ ktoś inny może sprzątnąć nam ostatni rozmiar butów sprzed nosa. Z tego względu wydajemy więcej, a dom czy mieszkanie zapełnia się niepotrzebnymi rzeczami.

Dla mnie ważny jest także komfort zakupów, dlatego chciałabym napisać o jeszcze jednym aspekcie czarnego piątku – wtedy w sklepach, centrach handlowych pojawiają się tłumy ludzi. Kolejki są nie tylko do kas, lecz też do przymierzalni, trudno jest znaleźć sprzedawcę, którego można by się doradzić. A do tego często dochodzi przepychanie się, potrącanie… Jeśli tak jak ja, wolicie bardziej spokojną atmosferę, unikajcie sklepów w Black Friday.

 

Jak kupować taniej?

Czy to oznacza, że przekreślam czarny piątek? Oczywiście, że nie, radzę jedynie, aby zachować zdrowy rozsądek. Jeśli znalazłaś wymarzone botki, które są zbyt drogie albo planujesz kupić płaszcz zimowy, który „z natury” jest kosztowny, może to być doskonała okazja do tego, by oszczędzić. Ważne jest jednak, aby kupować tylko to, czego potrzebujesz, nie poddawać się impulsom wywołanym przez wyprzedaże.

Jeśli natomiast nie lubisz tłumów w centrach handlowych, szukaj okazji w internecie. Nie tylko w Black Friday, ale przez cały rok. Na Sprzedajemy.pl znajdziesz zarówno nowe, jak i używane rzeczy w korzystnych cenach, a dzięki temu, że większość sprzedających woli odbiór osobisty, możesz przekonać się, co kupujesz, zanim zapłacisz. Niektórzy z nich oferują nawet darmową wysyłkę, z czego warto skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>