Co to jest slow fashion? Jakimi zasadami się kierować kupując ubrania i dodatki?

Podczas wiosennych porządków doszłaś do wniosku, że masz dużo niepotrzebnych ubrań, które raz kupione, nigdy nie zostały założone? A może łapiesz się na tym, że bluzka z poprzedniego sezonu po kilku praniach nie nadaję się już do chodzenia? Sprawdź, na czym polega slow fashion i zastanów się, czy nie wprowadzić zasad tego modowego nurtu u siebie.

 

 

Co to jest slow fashion?

Slow fashion to świadome podejście do zakupów ubrań, butów i dodatków. Co to oznacza? Slow fashion polega na zastanowieniu się nad własnym stylem, figurą, a także na zwracanie uwagę na skład materiałów. Pozwól, że wytłumaczę to w praktyce, na własnym przykładzie (jestem pewna, że będziesz mogła odnieść to do swoich decyzji zakupowych).

Niejednokrotnie wybierając się na poszukiwania modowych okazji, czy to w internecie, czy w sklepach stacjonarnych, kupowałam spontanicznie, bez zastanowienia się, często na wyprzedażach, gdzie zwrot towaru nie jest możliwy. Sukienki czy bluzki, które tak idealnie wyglądały na mnie w przymierzalni, w domu, po początkowej euforii, zauważałam ich mankamenty – a to kolor nie ten, materiał łatwo się gniecie i co gorsze – odstaje w nieodpowiednich miejscach. Czemu ich nie zwracałam, zapytasz? Bo mi się nie chciało. Bo nowy ciuch, to zawsze nowy ciuch i przecież nie kosztował wiele. Bo na pewno jeszcze kiedyś go założę.

I tak ubrania powoli zalegały w szafie, a nie wyrzucę, są jak nowe. Albo jeszcze inaczej – kupiłam wymarzony sweter, który po dwóch praniach (ręcznych!) zaczął się mechacić. Do tego jeansy szybko się wytarły w strategicznych miejscach. Też tak masz?

W slow fashion chodzi o to, by nie kupować niepotrzebnych rzeczy. Jak to osiągnąć?

 

Jakie są zasady slow fashion?

Pewnie nie raz słyszałaś, że mniej znaczy więcej oraz że lepiej postawić na jakość, niż na ilość. Ale jak często wykorzystywałaś te zasady w praktyce? Slow fashion mówi o tym, żeby stawiać na wysokiej jakości ubrania i dodatki, które po kilku sezonach nadal będą wyglądać jak nowe, a Ty nie będziesz musiała z bólem serca wyrzucać ukochanej bluzki. Z tym wiąże się kolejna zasada – kupuj ciuchy tak, aby starczyły na dłużej niż jeden sezon. W szczególności dotyczy to butów.

Sukienka

Słyszałaś o zero waste? Możesz wykorzystać to również w modzie. Naprawiaj lub przerabiaj stare ubrania! Żakiet Ci się rozpruł? Wyciągaj maszynę do szycia lub zanieś go do krawcowej (wbrew pozorom zakładów krawieckich jest wiele, nawet jeśli na co dzień ich nie dostrzegasz przechodząc ulicami swojej dzielnicy). W internecie znajdziesz też wiele tutoriali DIY, które pokazują, jak ze starej, znoszonej koszulki zrobić super modny dodatek.

Przerabianie ubrań

Na początku wspominałam o tym, że w slow fashion ważne jest poznanie własnego stylu, gustu. Dzięki temu nie będziesz spontanicznie kupować rzeczy, które do Ciebie nie pasują i w których nie będziesz chciała potem chodzić. Co jeszcze? Mam dla Ciebie ostatnią, dość kontrowersyjną zasadę – ogranicz pranie… Nie zachęcam Cię do noszenia brudnych ubrań, ale nie wrzucaj też bezrefleksyjnie do prania wszystkiego, co nosiłaś, choćby trwało to tylko godzinę. Detergenty niszczą tkaninę oraz spierają kolor, dlatego podchodź do tej kwestii bardziej świadomie.

 

Jak świadomie kupować ubrania i dodatki?

A teraz na koniec kilka konkretnych wskazówek. Przede wszystkim unikaj wyprzedaży – pewnie sama łapiesz się na tym, że gdy w galeriach handlowych trwają promocje, kupujesz wiele niepotrzebnych rzeczy. A gdy to zliczysz, okaże się, że wydałaś mnóstwo pieniędzy na coś, czego ani razu nie założyłaś. Często jest też tak, że lepiej kupić używaną, lecz dobrej jakości torebkę lub sukienkę, niż nowy ciuch z taniej sieciówki.

Zawsze przed zakupem sprawdzaj skład materiału - dzięki temu możesz przekonać się, jak długi będzie „termin przydatności do noszenia”. Unikaj materiałów, które nie przepuszczają powietrza, szybko się gniotą lub podrażniają skórę.

A jeśli robisz zakupy w internecie, zawsze dokładnie porównuj tabele wymiarów. Gdy szukasz okazji w serwisach ogłoszeniowych, poproś sprzedających o zmierzenie dla Ciebie ubrań – dzięki temu unikniesz problemu związanego z niedopasowaniem rozmiaru.

 

To tyle. Mam nadzieję, że przekonałam Cię do świadomych i rozsądnych zakupów modowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>