Kilka rad, jak dbać o biżuterię

Niektóre z nas noszą biżuterię codziennie, inne sporadycznie. Jedne mają całą szufladę wypełnioną biżuterią wszelkiego rodzaju, drugie mają kilka sztuk ulubionych świecidełek. Bez względu na to, ile jej mamy i jak często nosimy, warto wiedzieć jak o nią dbać, by jak najdłużej olśniewała swoim blaskiem.

Biżuteria Przed zabraniem się za porządki, pranie lub inne domowe czynności warto odłożyć na półkę pierścionki i bransoletki. Dzięki temu nie uszkodzimy ich, nie porysujemy i nie zniszczymy detergentami. Zdejmujcie ją także przed snem.

Biżuterię warto przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego pudełkach, kuferkach i szkatułkach – najlepiej ze specjalnymi przegródkami, wyściełanymi miękkim materiałem lub w osobnych miękkich woreczkach. Dzięki temu nie będą się rysować i obtłukiwać, a także ograniczymy dostęp powietrza, co zapobiegnie ich zniszczeniu.

Jeśli nosimy srebrną biżuterię, powinnyśmy pilnować, by nie miała styczności z perfumami i dezodorantami oraz silnie działającymi detergentami, bo wówczas może dojść do reakcji chemicznej, a nasza srebrna biżuteria może zmienić kolor.

Pierścionki możemy zniszczyć także wtedy, gdy nosimy je na sąsiednich palcach. Mogą się wytrzeć i zarysować.

Jak czyścić biżuterię?

Aby biżuteria jak najdłużej wyglądała dobrze, trzeba ją systematycznie czyścić z kurzu, najlepiej specjalną ściereczką.

Domowym sposobem na wyczyszczenie srebrnej biżuterii jest zafundowanie jej kąpieli w wodzie z solą (do miseczki, najlepiej szklanej, wlewamy gorącą wodę, dodajemy kilka łyżeczek soli i mieszamy). W takim roztworze srebro powinno poleżeć kilka godzin, a potem trzeba je jeszcze wypolerować.

Biżuteria

Za to bursztynu nie możemy czyścić w wodnej kąpieli, bo pod jej wpływem matowieje. Najlepiej czyścić go suchą ściereczką albo taką, którą zamoczymy w roztworze wody i alkoholu. Bursztyn warto natrzeć oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym, by nadać mu piękny blask.

Biżuterii wykonanej z pereł lub masy perłowej szkodzi kontakt z wodą słodką i morską. Traci wtedy blask i może ulec przebarwieniom. By ją wyczyścić, można pozostawić ją na noc w zimnym mleku.

Perły i kamienie naturalne warto czyścić specjalnymi płynami, dostępnymi w salonach jubilerskich. Dzięki temu nie stracą połysku.

Złoto możemy czyścić za pomocą wody z mydłem. Niektóre panie domu polecają też inną metodę – wypolerowanie złota plastrem cebuli.

Topaz, agat i ametyst wyczyścimy za pomocą ciepłej wody z amoniakiem.

Biżuteria Biżuterię wykonaną z miedzi, która szybko traci blask, najlepiej czyścić sokiem z kiszonej kapusty lub w roztworze octu i soli. Po takiej godzinnej kąpieli będzie jak nowa.

Aby biżuteria wykonana z metali nieszlachetnych nie ciemniała, warto systematycznie o nią dbać – unikać kontaktu z wodą, solą i sodą. Czym ją czyścić? Na przykład ściereczką z irchy.

Jeśli nie chcemy same czyścić biżuterii, bo obawiamy się, że możemy ją zniszczyć, warto oddać ją w ręce fachowców. Bez trudu znajdziemy salon jubilerski, który oferuje profesjonalne czyszczenie biżuterii.

A jeśli przydałyby się Wam nowe kolczyki, pierścionek lub bransoletka, zajrzyjcie na Sprzedajemy.pl :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>