5 książek dla dzieci na jesienne wieczory

Wasze dzieci lubią czytać? Jeśli tak, to zachęcam do sprawdzenia listy 5 książek na jesienne wieczory. A jeśli nie… to również skorzystajcie z tych propozycji. Wspólne czytanie może zachęcić je do dalszych, samodzielnych prób. I co najważniejsze – spędzicie czas razem.

 

  1. Seria Pucio
  2. Opowieści z Narnii
  3. Przygody Tomka Sawyera
  4. Pippi Pończoszanka
  5. Pan Samochodzik

 

1. Seria Pucio

Zacznę od serii książek Pucio. To doskonały przykład na to, jak łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli naukę z zabawą. Są to książki logopedyczne, dzięki którym dzieci poznają nowe słowa i całe zdania, a także ćwiczą aparat mowy. Szczególnie polecam „Wierszyki ćwiczące języki” – myślę, że niejeden dorosły może mieć problem z ich prawidłowym przeczytaniem i śmiechu będzie przy tym co niemiara.

Zaletą tej serii są jeszcze przepiękne ilustracje, które aż zachęcają do tego, żeby usiąść z książką w ręku. To co, jesteście gotowi?

Książki Pucio

 

2. Opowieści z Narnii

Dzieci w wieku szkolnym, zrażone lekturami i kartkówkami z nich, często uważają, że książki są nudne. Jaka jest moja recepta na to? Kupcie im Opowieści z Narnii. Przygody czwórki dzieci i lwa Aslana wciągną każdego, niezależnie od wieku (tak, Wam rodzice również je polecam). A gdy już maluchy zapoznają się ze wszystkimi tomami (a jest ich siedem!), można sobie wszystko jeszcze raz przypomnieć dzięki filmowej ekranizacji.

Opowieści z Narnii

 

3. Przygody Tomka Sawyera

Gdy piszę ten wpis, przypomniała mi się książka z mojego własnego dzieciństwa – Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twain’a. Poszukiwanie skarbów? Piraci? Porwanie? Tego z pewnością w niej nie zabraknie! Przy czym uważajcie, ponieważ Przygody Tomka Sawyera to dopiero pierwsza część poświęcona temu niefrasobliwemu urwisowi. Jest jeszcze Wielka Podróż Tomka Sawyera oraz Tomek Sawyer detektywem. To z pewnością wystarczy na kilka jesiennych wieczorów.

PS. I nie, to wcale nie są książki wyłącznie dla chłopców.

Przygody Tomka Sawyera

 

4. Pippi Pończoszanka

Pippi Pończoszanka, a tak właściwie Pippi Långstrump, to niesforna i odważna dziewczynka z rudymi włosami i piegami na buzi. Książki o niej są pełne humoru, wciągające, a jednocześnie pouczające. Co więcej, o jej przygodach powstała cała seria, a wiadomo, że najlepsze historie to takie, które się nie kończą.

 

5. Pan Samochodzik

Na koniec mam coś z polskiego podwórka, czyli serię Pan Samochodzik Zbigniewa Nienackiego. Opowiada o Tomaszu, historyku sztuki, który pracuje w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brzmi nudnie, prawda? Lecz w praktyce historia toczy się wokół kradzieży, przemytu i fałszerstw dzieł sztuki, a to już jest zdecydowanie bardziej ekscytujące. Jeśli do tego dołożyć jeszcze samochód, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie złomu, lecz w praktyce jest super szybkim pojazdem o wielu możliwościach, to spokojne wieczory z dziećmi macie zagwarantowane.

Pan Samochodzik

Mam tylko jedną przestrogę. Pan Samochodzik cieszył się tak dużą popularnością, że po śmierci Nienackiego, wielu innych pisarzy podjęło się kontynuacji serii. Nie oddają one jednak klimatu pierwowzoru.

 

Zauważyliście, że każda z moich propozycji to tak naprawdę seria książek? To nie przypadek. Moim zdaniem właśnie takie pozycje są najbardziej wciągające, ponieważ aż chce się sięgać po następną, dowiedzieć się, jaki jest ciąg dalszy. Latem, gdy jest tyle atrakcji wokół, może to być frustrujące, ale jesienią i zimą? Czasu jest aż nadto, a to jeden z najlepszych sposobów na jego wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>