Jak czyścić zabawki dla dzieci?

Choć większość rodziców pilnuje, aby w domu na co dzień panował porządek, to jednocześnie zapominają, że najwięcej bakterii gromadzi się w najmniej oczywistych miejscach – zabawkach dla dzieci. W jaki sposób i jak często je czyścić? Przedstawiam kilka sprawdzonych porad.

 

 

Zabawki pluszowe

Teoretycznie najbardziej oczywiste jest to, jak wyczyścić zabawki pluszowe – wystarczy wrzucić je do pralki. W praktyce jednak, jak często o tym pamiętacie? No właśnie. Jeśli tylko nie wyglądają na porośnięte kurzem, pewnie o tym nawet nie myślicie. Zwłaszcza w przypadku ukochanego przez dziecka misia, z którym nigdy się nie rozstaje. A to właśnie na tych zabawkach najczęściej zbierają się bakterie, kurz, roztocza.

I oczywiście nie namawiam do tego, aby co kilka dni urządzać gruntowne pranie wszystkich pluszaków, ale co jakiś czas trzeba się tym zająć. Wtedy zawsze sprawdzajcie informacje, które znajdują się na metkach. Zwykle konieczne będzie wybranie delikatnego programu. Ważne jest także, aby użyć hipoalergicznego proszku do prania – w końcu maluch nieustannie przytula się do swojej ulubione maskotki.

Co ciekawe, aby usunąć bakterie, zabawki możesz też umieścić na całą noc… w zamrażarce! W ten sposób nie pozbędziesz się jednak kurzu czy tłustych plam.

Maskotka

 

Plastikowe zabawki

Na początku miejmy jasność – w tym punkcie piszę wyłącznie o zabawkach, które nie posiadają żadnych elektronicznych elementów. Gdy mamy to wyjaśnione, zacznę od najprostszego sposobu – wrzuć zabawki do… zmywarki do naczyń! W niej wszystkie zakamarki zostaną dokładnie wyczyszczone, powierzchnia będzie odkażona. A co, jeśli nie macie zmywarki? Nic straconego. Zabawki można też wygotować (wystarczy dosłownie kilka minut) lub umyć tradycyjnie – w ciepłej wodzie, płynem do naczyń. Potem trzeba je już tylko dokładnie wypłukać.

 

Zabawki interaktywne

Z zabawkami interaktywnymi jest najtrudniej, ponieważ w środku posiadają elektroniczne części. Z tego względu nie możecie wrzucić ich do pralki (nawet jeśli jest mowa o pluszaku) czy do ciepłej wody. Pozostają Wam już tylko tradycyjne metody – ściereczka lub gąbeczka, na którą trzeba nałożyć środek czyszczący. I do pracy. Wiem, jest to najbardziej „mozolna” i czasochłonna metoda, ale cóż – na razie lepszej nie opracowano. A co z trudniej dostępnymi miejscami? Wtedy w ruch powinna pójść… szczoteczka do zębów. Taka, której już nie używacie oczywiście.

Interaktywna zabawka

 

Zabawki do kąpieli

Część z Was pomyśli sobie teraz: „czy ona zwariowała? myć zabawki kąpielowe„? „W końcu one czyszczą się cały czas!”. Zaskoczę Was – jest wręcz odwrotnie. Podczas zabaw w wannie narażone są na gromadzenie pleśni i bakterii. Pomyśleliście kiedyś, co znajduje się wewnątrz niewinnej, gumowej kaczuszki?

Najważniejsza jest profilaktyka. Od razu po kąpieli trzeba pozbyć się wody z zabawek, następnie pozostawić do wyschnięcia. Co jakiś czas warto je dodatkowo wrzucić do pralki lub zmywarki – wtedy najlepiej jest użyć roztworu z octem zamiast tradycyjnych środków czystości. Można go wzbogacić o olejek herbaciany, który ma właściwości antybakteryjne.

Zabawki do kąpieli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>