Jak chronić dzieci przed kleszczami?

Ze względu na ostatnie doniesienia z różnych regionów kraju można uznać, że sezon na kleszcze został oficjalnie rozpoczęty. I o ile teraz pasożyty te nie występują jeszcze w tak dużych ilościach, to już za kilka tygodni się to zmieni, a każda wizyta w lesie stanie się mrożącą krew w żyłach przeprawą dla rodziców. Są jednak sposoby na to, aby uchronić najmłodszych przed kleszczami. A jakie?

 

 

Dlaczego trzeba chronić się przed kleszczami?

Żeby jednak trochę uruchomić Waszą wyobraźnię, zacznę od tego, dlaczego w ogóle trzeba chronić się przed kleszczami. Głównie dlatego, że pasożyty te przenoszą wiele groźnych chorób, przede wszystkim boreliozę, mogą prowadzić też do powstania kleszczowego zapalenia mózgu. Do tego są bardzo małe, trudno je zauważyć. Nie pomaga fakt, że kryją się w zagłębieniach ciała, np. pod kolanem, za uchem czy w pachwinie. Co więcej, zwykle zauważamy je dopiero wtedy, gdy już wpiły się w skórę i wysączyły sporo krwi – wtedy robią się większe.

Trzeba też zaznaczyć, że kleszcze nie żyją wyłącznie w lasach. Trzeba się przed nimi chronić także na polach lub wszędzie tam, gdzie występuje duże skupisko drzew, krzewów. Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować z wycieczek? Oczywiście, że nie! Nie piszę tego wszystkiego tylko po to, żeby Was wystraszyć. Ale chciałabym żebyście mieli świadomość tego, jak ważna jest właściwa ochrona przed kleszczami podczas każdego wyjścia, szczególnie z dziećmi.

 

Ochrona przed kleszczami – odzież

W pierwszej kolejności należałoby zadbać o odpowiedni strój przed wyjściem. Ważne jest, aby zakładać dzieciom długie spodenki oraz koszulki na długi rękaw, a także pełne buty i obowiązkowo – kapelusz. Chodzi o to, aby jak najbardziej zakryć ciało. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że o ile teraz nie jest to problemem, o tyle za kilka miesięcy, gdy temperatura znacząco wzrośnie, każdy by się zbuntował przeciwko takiemu zestawowi, a już zwłaszcza kilkulatek. Jak sobie z tym radzić?

Z czapki oraz z kapelusza nie trzeba rezygnować. Nakrycie głowy będzie też stanowić dodatkową ochronę przed słońcem. A jeśli chodzi o ubrania, to można wybierać lniane, które są bardzo przewiewne. I gdy planujecie wycieczkę po lesie, gdzie ryzyko złapania kleszcza jest największe, lepiej pozostać przy komplecie, o którym pisałam wcześniej. Szczególnie, że tam słońce aż tak mocno nie dociera, można natomiast wybierać bluzki i spodenki z oddychających materiałów.

 

Profilaktyczna ochrona przed kleszczami

Warto też zawczasu zaopatrzyć się w środki odstraszające komary. Najpopularniejsze są te chemiczne, w spray-u. One jednak nie są zbyt skuteczne, szybko wietrzeją – lepiej wybierać preparaty w kremie. A co w sytuacji, gdy staracie się żyć w zgodzie z ekologicznymi zasadami? Nie martwcie się – takie olejki jak goździkowy, różany, lawendowy czy eukaliptusowy odstraszają kleszcze. Może więc stworzyć własną mieszankę lub poszukać środków, które posiadają je w składzie.

Środek na kleszcze

Można znaleźć też urządzenia elektroniczne, które emitują ultradźwięki o częstotliwości powodującej odstraszanie kleszczy. Są przy tym całkowicie nieszkodliwe dla ludzi oraz innych zwierząt. Taki gadżet można przymocować do wózka lub ubranka dziecka, choć w tym drugim przypadku istnieje ryzyko, że zostanie szybko zgubiony…

Odstaszacz komarów

 

Codzienna kontrola kleszczy

Ostatnim punktem jest codzienna kontrola kleszczy. Podczas wieczornej kąpieli lub przebierania dziecka trzeba dokładnie obejrzeć jego skórę. I jak już pisałam na początku, szczególną uwagę trzeba zwrócić za wszelkie zagłębienia, zgięcia, a nawet miejsca za uszami, bo właśnie tam lubią przebywać te pasożyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>