Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy dziecko nie rozwija się w sposób nieprawidłowy lub daje sygnały, że może dziać się z nim coś niepokojącego, warto udać się po pomoc specjalisty. A jakie symptomy wskazują na to, że konieczna może być konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą?

 

 

Wizyta z dzieckiem u psychologa – czy konieczna?

W polskim społeczeństwie pokutuje przekonanie, że wizyta u psychologa/psychoterapeuty/psychiatry jest czymś wstydliwym, świadczy o problemach emocjonalnych, o których mówić się nie powinno. I dla większości dorosłych podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy specjalisty jest nie lada wyzwaniem. A jeszcze trudniej jest, gdy chodzi nie o niego, lecz o własne dziecko. Po pierwsze dlatego, że rodzice często bagatelizują różne objawy. W końcu każdy maluch musi się wyszumieć, ale jeśli jest przy tym agresywny, to na pewno wynika to z nadmiaru energii. Natomiast po drugie, jest to zwykle uznawane prze nich za przyznanie się do błędów wychowawczych.

Jest to jednak złe podejście, które do niczego nie doprowadzi. To, że dziecko nie rozwija się tak szybko, jak jego rówieśnicy nie znaczy, że jest głupsze lub rodzice niewystarczające je stymulują do zdobywania nowych umiejętności. A nadmierna agresja też nie zawsze musi być konsekwencją złego wychowania czy niewyznaczania granic. Dlatego jeśli tylko podejrzewacie, że zachowanie Waszego malucha nie jest prawidłowe, nie bójcie się iść z tym do lekarza. Bo psycholog jest tak naprawdę jak internista, zajmuje się tylko innym obszarem zdrowia. A co powinno skłonić Was do takiej decyzji?

Dziecko

 

Opóźniony rozwój

Dzieci rozwijają się etapami, w kolejnych miesiącach, latach swojego życia zdobywają nowe umiejętności. I choć czasami następuje to wcześniej lub później, to jednak w większości przypadków dzieje się to w określonych przedziałach wiekowych. Powodem do niepokoju mogą być natomiast znaczące opóźnienia w osiąganiu kolejnych stopni w „drabinie” rozwoju. Najczęściej widoczne jest to w przypadku mowy, sposobu komunikacji z innymi. Oczywiście, to że dziecko nie mówi jeszcze pełnymi zdaniami lub mówi niewiele nie zawsze kończyć się wizytą u psychologa. Jednak jeśli trwa to zbyt długo, a logopeda nie widzi problemu, lepiej udać się po pomoc.

 

Nietypowe zachowania dzieci

Ta grupa objawów jest chyba najszersza, ponieważ może obejmować każde zachowanie, które odstępuje od ogólnie przyjętej normy. Może to być kiwanie się, jąkanie, wyrywanie włosów, ale także brak chęci do zabawy zabawkami lub z innymi dziećmi (jeśli nie wynika to z nieśmiałości). Zwykle takie zachowania nie są naturalne dla malucha, pojawiają się w pewnym momencie i następnie ulegają nasileniu. Ich przyczyn może być wiele, dlatego rodzice nie powinni winić się, że nie wiedzą, co jest powodem takich niepokojących odruchów.

 

Agresja, problemy wychowawcze

Jeśli dziecko wykazuje tendencję do agresji wobec otoczenia, sprawia problemy wychowawcze w domu lub w szkole czy permanentnie, świadomie nie wykonuje poleceń rodziców, wizyta u psychologa jest koniecznością. Zwykle takie postępowanie się jedynie pogłębia. Może być odpowiedzią na stres, brak poczucia bezpieczeństwa, zaufania. Albo też jest wynikiem niewytyczania granic, zbytniego pobłażania. Wtedy konsultacje ze specjalistą będą potrzebne nie tylko maluchowi, ale i rodzicom, by uświadomić im, jakie kroki wychowawcze mają podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>