Dzieci, a obowiązki domowe – jak nauczyć je odpowiedzialności?

W obecnych czasach rodzice coraz częściej wyręczają dzieci w różnych obowiązkach domowych, czym tak naprawdę… robią im krzywdę. Dlatego dziś napiszę o tym, jak jest to ważne i co zrobić, aby maluchy uczyć odpowiedzialności.

 

 

Czy warto dawać dzieciom obowiązki domowe?

Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że dzieci stają się leniwe, rozkapryszone, nie pomagają rodzicom i co więcej – nie słuchają się ich. Smutna prawda natomiast jest taka, że to najczęściej nie jest ich wina. Sami rodzice często wyręczają swoje pociechy we wszystkim, bo przecież oni to zrobią szybciej i lepiej. Efekt? Dziecko, nie mające żadnych obowiązków domowych, nie uczy się… życia. Bo przecież ono nie sprowadza się do samych przyjemności i zabawy.

Takie dziecko nie uczy się też samodzielności, a to jest jedna z największych krzywd, jaką nieświadomie mogą wyrządzić mu rodzice. Dlatego mam dla Was trzy proste sposoby na to, aby maluchy nauczyły się odpowiedzialności za obowiązki domowe.

 

Zabawkowe akcesoria do sprzątania

Edukację najlepiej rozpocząć od… zabawy! Jest to powszechnie znana, lecz często zapominana prawda. Dlatego gdy maluch jest jeszcze za mały, by pomagać w codziennych obowiązkach domowych, zamiast kolejnego misia czy samochodziku można kupić mu zabawkowe akcesoria do sprzątania. Niech będzie to interaktywny odkurzacz, mini pralka czy kuchenka z zestawem naczyń. Kto by nie chciał się nimi bawić, prawda?

Odkurzacz zabawkowy

I chciałabym tu od razu zaznaczyć, że takie zabawki są nie tylko dla dziewczynek… Dzieci powinny być uczone równości, a co to za równość, kiedy siostra dodaje małe, plastikowe żelazko, ale chłopczykowi trzeba oczywiście dać dziecięcy zestaw narzędzi. Chłopcy również powinni być w tym zakresie przyuczani.

 

Podział obowiązków dziecięcych

Gdy dziecko jest już trochę starsze, można wprowadzić pierwsze zasady. Najlepiej zacząć od tego, że po zabawie… trzeba posprzątać. Przyznacie mi rację, jak tylko przypomnicie sobie, ile razy weszliście w stos klocków leżących na podłodze. Oczywiście, na początku może być potrzebna Wasza pomoc. Warto też zadbać o kosze i pudełka do zabawek, do których maluch będzie mógł wszystko schować.

Kosz na zabawki

Następnie można wprowadzać kolejne obowiązki. I nie mówię od razu o zmywaniu naczyń, ale o prostych, bezpiecznych zadaniach, jak składanie własnych ubranek, wycieranie kurzy z dolnych szafek czy po prostu podawanie różnych rzeczy w czasie gdy to Wy robicie generalne porządki. Im maluchy robią się starsze, tych drobnych czynności może być więcej. Niech one będą wprowadzane jako coś naturalnego.

 

Plannery dla dzieci

Obecnie coraz popularniejsze stały się kalendarze, plannery, listy zadań czy tablice obowiązków. A czy one muszą być skierowane tylko do dorosłych? Oczywiście, że nie! Warto pokazać swoim dzieciom, jak organizować swój czas, oczywiście w podstawowym zakresie. Świetnie do tego sprawdzają się tablice korkowe, kredowe czy magnetyczne na których można powiesić plan lekcji, rozpiskę treningów lub wykaz zadań podczas sobotniego sprzątania. Przy czym nikt nie każe im sztywno trzymać się ustalonego planu dnia, w dzieciństwie ważna jest spontaniczność. Ale warto pokazać dzieciom, że one też mogą odpowiadać za swój czas, swoje zajęcie, a nie, że to Wy planujecie im każdą porę dnia.

Tablica kredowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>