Korepetycja dla dzieci – kiedy są potrzebne? Jak wybrać dobrego korepetytora?

Ze względu na to, że nauczyciele w szkołach często nie mają wystarczającej ilości czasu, aby móc pracować z uczniami indywidualnie, coraz popularniejsze stało się korzystanie z usług korepetytorów dla dzieci. A w jakich sytuacjach jest to naprawdę potrzebne? I jak wybrać dobrego korepetytora?

 

 

Kiedy są potrzebne korepetycje dla dzieci?

Właśnie trwają ostatnie dni ferii zimowych, a niektórzy uczniowie już rozpoczęli drugi semestr szkolny. Dlatego to dobry moment na to, aby zastanowić się, czy Wasz maluch potrzebuje korepetycji.

Na początku chciałabym jednak przestrzec przed nadmiernym zaangażowaniem, jakie często cechuje rodziców. Co mam na myśli? Chęć przyśpieszenia rozwoju maluchów i co za tym idzie, zapisywanie ich na niezliczoną ilość zajęć lub szukanie korepetytora, jeśli dziecko dostaje „tylko” oceny dobre, a nie bardzo dobre. Nie chodzi o to, żeby nadmiernie stymulować dzieci od najmłodszych lat, one też muszą mieć czas na odpoczynek. No chyba, że zajęcia z piłki nożnej lub tańca to ich pasja, i tak naprawdę w ten sposób się relaksują – ale to już trochę inna sytuacja.

A jak można rozpoznać, że dziecko potrzebuje korepetytora? Jeśli nie nadąża za materiałem omawianym w szkole. I nie mam na myśli tu jednego tematu, lecz kilku. Tak jest często z przedmiotami ścisłymi, ponieważ jeśli nie potrafi się wykonać jednych obliczeń, to często każde następne też sprawiają problemy, gdyż jedno wynika z drugiego. Wtedy, aby maluch był na bieżąco, potrzebne mu są dodatkowe lekcje.

W przypadku starszych dzieci korepetycje mogą być też sposobem na rozwijanie konkretnych zainteresowań. Jeśli zajęcia z fizyki czy języka polskiego stają się zbyt proste, nużące, a nastolatek już wie, że chce się kształcić dalej w tym kierunku, można pomyśleć o dodatkowych zajęciach.

Kurs angielskiego dla dzieci

 

Gdzie szukasz korepetytora?

Najprostsze sposoby zawsze są najlepsze, dlatego za każdym razem radzę, aby korepetytora szukać z polecenia. Ale wiem też, jak trudne może to być w praktyce, często Ci polecani nauczycieli mają już w pełni wypełniony grafik.

Lekcje śpiewu dla dzieci

Dlatego możecie też skorzystać z działu Usługi, który znajdziecie na Sprzedajemy.pl. Tam ogłaszają się korepetytorzy z całej Polski, aczkolwiek pamiętajcie, żeby zawsze zawęzić wyniki do wybranej przez Was lokalizacji. To znacznie uprości poszukiwania. A gdy już znajdziecie interesujące Was ogłoszenie i skontaktujecie się z wybraną osobą, sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę.

 

Dobry korepetytor – najważniejsze cechy

Na początku chciałabym zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy korepetytor jest studentem, czy doświadczonym nauczycielem z wieloletnim stażem. W obu przypadkach liczą się tylko kompetencje i podejście do nauczania. Ale już wyjaśniam, o co mi chodzi.

Weźcie pod uwagę, że niektórzy specjalizują się w materiale dla pierwszych klas podstawowych, inny dla liceów czy szkół zawodowych. I to w tym obszarze korepetytor powinien wykazywać się znajomością bieżącego materiału oraz oczywiście odpowiednimi umiejętnościami. Naprawdę nie jest istotne, czy zna zagadnienia fizyki kwantowej gdy uczy dwunastolatków.

Musi też umieć nauczać. To niby oczywiste, ale nie do końca – nawet w szkole. Wiele osób, może w tym także i Wy, posiada wystarczającą wiedzę, aby móc nauczać danego tematu, ale nie potrafi jej przekazać. Ważna jest umiejętność dopasowania języka do poziomu rozmówcy, a także cierpliwość, empatia. Korepetytor powinien też tak prowadzić lekcje, aby zaciekawić swojego ucznia. W końcu nie chodzi o to, żeby przesiedział godzinę z nosem na kwitnę, jakby to była kara.

Najlepiej jest więc przysłuchiwać się mu przez kilka pierwszych zajęć. Nie nachalnie oczywiście – wystarczy nie zamknąć pokoju, w którym maluch przebywa z nauczycielem i… podsłuchiwać. Może nie jest to do końca moralna propozycja, ale cóż – jak w inny sposób macie zweryfikować to, o czym tu piszę? Dziecko może być na początku z góry negatywnie nastawione do dodatkowych lekcji, więc nie zawsze będzie obiektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>