Sanki dla dzieci – jakie kupić? Na co zwracać uwagę?

Choć mało kto się tego spodziewał, zima okazała się w tym roku dla nas łaskawa. Śnieg, który nie odpuszcza w całej Polsce, jest spełnieniem dziecięcych marzeń. Dlatego jeśli jeszcze nie kupiliście sanek dla najmłodszych, najwyższy czas się za to zabrać. A ja Wam podpowiem, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

 

 

Jak wybrać sanki dla dzieci?

To, na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest maluch, sanki powinny być wytrzymałe, nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi, o które łatwo się skaleczyć. Zasada ta dotyczy zarówno modeli drewnianych, jak i plastikowych. W drugim przypadku trzeba też baczniej przyglądać się, czy sanki nie pękną w wyniku intensywnej zabawy.

Ten śnieżny pojazd nie może być też zbyt ciężki, ponieważ maluch musi mieć możliwość samodzielnego ciągnięcia go, gdy znudzi mu się jazda lub gdy warunki na drodze będą ją uniemożliwiało. Nieco droższe, choć bardziej praktyczne są te wersje, które można w prosty i szybki sposób złożyć. Wtedy ich przechowywanie w piwnicy nie będzie tak uciążliwe, łatwiej je też zapakować do samochodu, np. gdy wybieracie się w góry na ferie zimowe.

A jakie sanki wybrać dla najmłodszych i dla kilkulatków? Zaraz o tym napiszę.

 

Sanki dla najmłodszych – na co zwracać uwagę?

Sanki powinno się dobierać przede wszystkim do wieku dziecka. Inaczej będą skonstruowane te modele, które przeznaczone są dla najmłodszych, a inaczej dla kilkulatków.

Gdy szukasz sanek dla maluchów, które opanowały już sztukę siedzenia, ale jeszcze nie potrafią szybko sunąć po śniegu, najlepiej wybrać te, które posiadają oparcie. Dzięki temu jazda w nich będzie wygodniejsza, a i dziecku łatwiej będzie zachować prawidłową pozycję. Natomiast płozy powinny być szeroko rozstawione, co zmniejsza wywrotność sanek.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych, sanki mogą być też wyposażone w pasy, którymi przypina się malucha. Dodatkowo można zakupić siedzisko ze śpiworkiem, w którym kilkulatkom na pewno nie będzie zimno. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na to, aby śpiwór łatwo było odczepić i wyprać.

Sanki ze śpiworkiem

Natomiast dla rodziców najwygodniejszych rozwiązaniem są tzw. pchacze. Ten rodzaj sanek wyposażony jest w uchwyt, przy pomocy którego sanki można pchać, a nie ciągnąć. To ułatwi wspólne spacerowanie.

Sanki z pchaczem

 

Jakie sanki dla kilkulatków?

O wiele łatwiej jest wybrać sanki dla starszych dzieci. Choć i tu należy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość oraz bezpieczeństwo, to można zrezygnować z oparcia czy dodatkowych gadżetów, które zapewniają stabilność małych użytkowników. Często muszą one natomiast udźwignąć ciężar dziecka czy nawet dorosłego z dzieckiem. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się metalowe sanki z drewnianym siedziskiem. Muszą być przy tym zabezpieczone przed korozją.

Sanki

Dobrym wyborem byłyby też sanki z podnóżkiem – podczas szybkich zjazdów z górki maluchy będą mogły swobodnie oprzeć na nich stopy, a co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko, że o coś zahaczą. Ciekawym rozwiązaniem jest montowania hamulców.

 

Dupoloty

Alternatywą do sanek są tzw. dupoloty czy ślizgacze. Są nieduże, lekkie i zapewniają tak samo dobrą zabawę, można je też bez problemu zabrać w każdą podróż. To jednak „sprzęt” przeznaczonych dla starszych dzieci, które potrafią zachować kontrolę podczas zjeżdżania z górek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>