Jakie ubezpieczenie wybrać dla dziecka?

Jeśli chcecie zapewnić swojemu dziecku dobrą ochronę, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Możecie wykupić dla nich szkolną polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków lub dodatkowe ubezpieczenie, które będzie gwarantować szerszy zakres ochrony. Ale najpierw sprawdźcie, co wcześniej warto wiedzieć.

 

 

Ubezpieczenie dziecka

 

Szkolne ubezpieczenie NNW

Najbardziej podstawowym rodzajem ubezpieczenia dla najmłodszych jest szkolna polisa NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwykle kosztuje ok. 50-100 zł na cały rok, a jej wyborem zajmuje się dyrekcja czy rada szkoły. Przy czym warto wiedzieć, że jej wykupienie nie jest obowiązkowe – można z niej zrezygnować i samodzielnie wybrać optymalną polisę. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niższa składka związana jest jednocześnie z niższą sumą ubezpieczenia. Co to oznacza? Powyżej kwoty określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) koszty leczenia czy rehabilitacji nie będą zwracane.

Ponadto warto dowiedzieć się, czy dziecko objęte jest ochroną tylko podczas trwania zajęć szkolnych, czy przez cały czas. Zwykle jest tak, że na zebraniu rodziców podawana jest kwota ubezpieczenia i dobrowolnie można ją uiścić, nauczyciele rzadko jednak wyjaśniają, jaki jest zakres polisy.

 

Indywidualne ubezpieczenie dla dziecka

Szkolne NNW oferowane jest w ramach ubezpieczenia grupowego. Nie trzeba jednak do niego przystąpić, można polisę wykupić indywidualnie. Wtedy jej zakres ochrony można dopasować do swoich potrzeb. Najprościej jest wtedy skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który najpierw przeprowadzi krótki wywiad, a dopiero potem znajdzie najlepiej pasujące do tego oferty. Przy czym pakiety te zwykle dzielą się na kilka wariantów. Można wybrać najtańszy, zwykle nieprzekraczający 100 zł, ale też optymalny czy o najwyższej ochronie. Przy czym uwzględniają one także koszty leczenia w przypadku występowania poważnego zachorowania.

To, na co z pewnością trzeba zwrócić uwagę, to suma ubezpieczenia oraz kwota wypłacana za każdy dzień pobytu w szpitalu i procent uszczerbku na zdrowiu. Co ciekawe, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają organizację i pokrycie kosztów pomocy medycznej na terenie całego kraju czy dodatkowe świadczenia wypłacane w przypadku niezdolności do nauki po wypadku.

 

Polisa posagowa dla dziecka

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada również polisy posagowe dla dziecka. To jeden ze sposobów na gromadzenie kapitału na przyszłość najmłodszych. Polega to na zbieraniu funduszy przez rodziców poprzez opłacanie składek aż do zakończenia umowy (może to być m.in. do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności). Wtedy pieniądze te mogą mu zostać przekazane i wykorzystane na opłacenie dalszej nauki lub wykup mieszkania.

Co ciekawe, to nie tylko inwestycja, ale także forma zabezpieczenia na wypadek śmierci rodziców. W takiej sytuacji ubezpieczyciel przejmuje na siebie opłacanie składek i po zakończeniu okresu ubezpieczenia przekazuje świadczenia wskazanej osobie.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że polisa posagowa to długoterminowe, co najmniej dziesięcioletnie zobowiązanie. A wycofanie się z umowy przed określonym terminem zwykle wiąże się z koniecznością uiszczenia wysokich opłat. Dlatego trzeba się poważnie zastanowić nad swoimi możliwościami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>