Jak nauczyć dzieci opieki nad zwierzętami?

Co roku na Święta Bożego Narodzenia w domach, w których mieszkają maluchy, pojawiają się zwierzęta. Trzeba pamiętać jednak o tym, że pies czy kot to nie zabawka, lecz odpowiedzialność. Dlatego chciałabym pokazać Wam, jak nauczyć dzieci opieki nad zwierzętami?

 

 

Czy kupować zwierzęta na prezent?

Co roku, w okresie świątecznym, w internecie podnoszona jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii – czy kupować zwierzęta na prezent? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Może być tak, że kot czy pies są zachcianką. Rodzice kupują je bez świadomości tego, jaka to odpowiedzialność, ponieważ dzieci zamęczają o nie tygodniami. A potem tyle słyszy się o porzuconych zwierzakach… Czasami jednak jest to spełnienie marzeń zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli więc decydując się na zakup zwierząt wiecie, że psy rosną, gryzą i sikają w domu, gdy nie zostaną w porę wyprowadzone na zewnątrz, a koty… no cóż… drapią co popadnie, taki prezent wcale nie musi być zły. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedzialność i nie traktowanie zwierząt jak zabawek, które można wyrzucić, gdy się znudzą. Bo to świadczy o braku wyobraźni i okrucieństwie nas, dorosłych. A to dzieci chcemy uczyć opieki nad bezbronnymi czworonogami…

PSy

 

Zwierzęta rasowe czy ze schroniska?

Druga, często poruszana kwestia dotyczy tego, czy zwierzęta przygarnąć czy kupić rasowe. I tutaj znowu wszystko opiera się na rozsądku i odpowiedzialności. Dlaczego? Ponieważ niektórzy bezmyślnie kupują psy lub koty danej rasy, nie mając świadomości, że mogą one wymagać specjalnej opieki. Labradory ze względu na swoje przyjazne nastawienie często wybierane są dla dzieci, ale trzeba pamiętać, że one… rosną. Potrzebują też dużo uwagi, spacerów, zabaw, aby móc gdzieś swoją energię wyładować.

Gdy natomiast nie zależy Wam na konkretnej rasie, czy nie lepiej przygarnąć zwierzaka? To może być pierwszy rok do nauki odpowiedzialności, wykształcenia empatii u dzieci. Jeśli maluchy są na to gotowe, można je zabrać do schroniska. Albo wybrać zwierzaka dzięki ogłoszeniom znalezionym w internecie.

Kot

 

Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

Jeśli zwierzak ma być świadomie wybranym prezentem świątecznym, to chęć zrobienia maluchom niespodzianki uniemożliwia rozpoczęcie nauki wcześniej. Nic jednak straconego. Od pierwszych chwil, gdy pies lub kot są w domu, to na dzieci powinny spaść najważniejsze obowiązki, takie jak uzupełnianie miski z wodą, czyszczenie kuwety czy podawanie jedzenia. W końcu posiadanie zwierzaka to nie tylko zabawa.

W przypadku psów, bardzo ważne jest też regularne wyprowadzenie ich na spacery. I to nie tylko wtedy, gdy pogoda aż zachęca do wycieczek, ale także w deszczowe dni. Oczywiście, nie chodzi mi o to, żeby od początku dzieci same wychodziły z psem, ale niech towarzyszą rodzicom. Można też skorzystać z usług dla zwierząt, takich jak szkoły dla psów, w zajęciach których mogą uczestniczyć także najmłodsi.

Ponadto trzeba stale prowadzić „kampanię informacyjną” dotyczącą m.in. tego, czego czworonogom nie można dawać do jedzenia (np. czekolady). A także przestrzegać przed otwieraniem drzwi i okien, szczególnie gdy macie niewychodzącego kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>