Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Urządzanie pokoju dla nienarodzonego jeszcze dziecka stanowi nie lada przyjemność dla przyszłych rodziców. Jednak przeglądając oferty tych wszystkich ślicznych mebelków i słodkich dodatków nietrudno jest się zapomnieć. Dlatego mam dla Was kilka podpowiedzi, dzięki którym będziecie mogli zachować zdrowy rozsądek i co za tym idzie – kupić wszystko, co będzie potrzebne.

 

 

Urządzanie pokoju niemowlaka – samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Na samym początku warto odpowiedzieć na odwieczne pytanie: czy lepiej jest urządzić pokój niemowlaka samodzielnie czy z pomocą projektanta wnętrz? Na to tak naprawdę nie ma najlepszej, jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Waszych umiejętności oraz możliwości finansowych. Projektant dzięki swojemu doświadczeniu jest w stanie tak zaaranżować ten pokój tak, by był wygodny, funkcjonalny, przytulny i w pełni odpowiadał Waszym gustom. Doradzi, jakie rozwiązania lepiej się sprawdzą oraz podpowie, gdzie kupić dobrej jakości, wytrzymałe meble.

Jednak skorzystanie z jego usług to dodatkowy koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. A niektórzy po prostu wolą zająć się tym samodzielnie, przyjemność sprawia im zapoznawanie się z artykułami dotyczącymi urządzania wnętrz, które można znaleźć na jednych z wielu serwisów aranżacyjnych. A jeśli zdecydujecie się na tę drugą opcję, mam dla Was kilka wskazówek.

Pokój niemowlaka

 

Jakie kolory w pokoju dziecięcym?

Panuje tendencja do tego, aby pokoje dla niemowlaków urządzać w pastelowych, jasnych odcieniach. Rodzice często zapominają, że dla maluszka w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia najlepszym rozwiązaniem byłyby kontrastowe barwy – jest w stanie je rozróżnić, skupić na nich swoją uwagę. Oczywiście nie zachęcam do tego, abyście teraz cały pokój urządzili w kolorystyce czarno-białej. Postawcie jednak na jasną, uniwersalną bazę i dodatki w mocniejszych kolorach. Nie musi ich być dużo, obecnie panuje tendencja do tego, aby pokoiki dziecięce były minimalistycznie zaaranżowane. Jak dojdą do nich zabawki od wszystkich babć, ciotek i wujków to z pewnością szybko się zapełnią.

To ma jeszcze jedną zaletę. Gdy maluszek podrośnie i tapeta w słodkie misie dawno stanie się już passe, niepotrzebny będzie generalny remont. Wystarczy wraz z wiekiem dziecka zmieniać dodatki, które w głównej mierze stanowią o charakterze pomieszczenia.

Meble do pokoju niemowlaka

 

Co jest potrzebne w pokoju niemowlaka?

Zanim rozpoczniecie zakupy, obowiązkowo stwórzcie listę tego, co będzie Wam potrzebne. Warto też rozplanować sposób rozmieszczenia mebli, żeby ustalić ich rozmiary. Jeśli wcześniej przygotujecie się w ten sposób, wybór z pewnością będzie łatwiejszy. A co z potrzebujecie?

Po pierwsze łóżeczko. Początkowo pewnie i tak będzie ono w Waszej sypialni, dlatego jego rozmiary muszą być tak dopasowane, aby idealnie pasować do obu tych pomieszczeń. Drugim, niezbędnym mebelkiem jest komoda z blatem do przewijania. Nie może też zabraknąć kosza na zużyte pieluchy, który powinien znajdować się pod ręką.

Oprócz tego potrzebna jest komoda na ubranka i półki na niezbędne akcesoria oraz kosmetyki, a także lampka nocna. Warto zawczasu pomyśleć też o koszach na zabawki, najlepiej materiałowych. I na początek tyle wystarczy, resztę mebli można dokupywać sukcesywnie.

Przy czym pamiętajcie, aby posiadały one bezpieczną konstrukcję. Ich kanty muszą być zaokrąglone, a uchwyty najlepiej jeśli będą frezowanymi otworami w drzwiczkach. Mebelki do pokoju dziecięcego muszą być też stabilne, warto je dodatkowo przymocować do ściany. Po co? Raczkujące niemowlę, które powoli próbuje już wstawać często potrzebuje dodatkowego oparcia. A funkcję tę najczęściej spełniają właśnie meble.

A co z dodatkami? Najlepiej postawić na tekstylia oraz obrazki i plakaty, np. kontrastowe. A resztę można zmieniać z czasem, jak maluszek będzie dorastać.

Zestaw mebli niemowlęcych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>