Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon?

W dzisiejszych czasach rodzice stoją przed niełatwym do rozwiązania dylematem: kiedy kupić dziecku pierwszy telefon? Czy powinien to być podstawowy model, czy może wielofunkcyjny smartfon? Jak wybierać między troską o to, żeby maluch nie siedział z nosem w ekranie, a społeczną akceptacją?

 

 

Kiedy kupić dziecku telefon? Najczęstsze wątpliwości

Gdyby telefon komórkowy służył wyłącznie do komunikacji między dzieckiem, a rodzicami czy nawet rówieśnikami, to pewnie jego zakup nie budziłby tak wiele wątpliwości. Ale obecnie telefon to coś więcej – przenośna gra, czy sposób na zaznaczenie swojej obecności w mediach społecznościowych. Systemy mobilne oferują wiele kuszących aplikacji, a przeglądarka internetowa zachęca do surfowania po ulubionych stronach. Konsekwencją tego jest to, że dzieci siedzące obok siebie w autobusie, zamiast rozmawiać, wybierają smartfony. Co więcej, maluchy często nie myśląc afiszują się swoimi najnowszymi modelami telefonów, narażając się tym samym na zainteresowanie drobnych złodziejaszków.

Z tych względów decyzja powinna być teoretycznie prosta – nie kupujemy dziecku telefonu. Szczególnie, że są smartwatche z funkcją GPS, o których już pisałam. Tylko… z drugiej strony, choć brzmi to absurdalnie, dzieci żyją pod presją innych rówieśników. Bo wszyscy mają telefony, a oni nie. Jak sobie z tym poradzić?

Telefon bez dotyku

 

Pierwszy telefon – kiedy kupić?

Obecnie większość sześciolatków posiada własnego, najczęściej nowoczesnego smartfona. Choć jest to duża wygoda, ponieważ w każdym momencie mogą skontaktować się ze swoimi rodzicami, to jednak istnieje też zagrożenie, że wpadną w szpony cyber-świata. Prawda jest taka, że w obecnych czasach nie da się uciec przed nowoczesnymi technologiami, można jednak kontrolować, w jaki sposób będą wykorzystywane.

A w jakim wieku powinno być dziecko, kiedy dostanie pierwszy telefon? To bardzo elastyczne zagadnienie, wszystko zależy od samego malucha oraz trybu życia rodziny. Jednak większość rodziców jest zdania, że nie powinno nastąpić to, zanim maluch zacznie uczęszczać do szkoły.

Smartfon

Natomiast bardziej istotną kwestią jest to, jakie urządzenie kupujemy i w jaki sposób pozwalamy dziecku z niego korzystać.

 

Jak wybrać telefon dla dziecka?

Przede wszystkim rodzice, bez względu na to, jak dobrze są sytuowani, powinni zapomnieć o zakupie najnowszego modelu iPhone’a, czy innego, modnego smartfona. Maluch posiadający taki telefon jest łatwym łupem złodziei. Jaki więc sprzęt wybrać? Niedrogi, wytrzymały oraz wydajny. Niedrogi, ponieważ jak się zgubi lub zniszczy, będzie to mniejsza strata. Wytrzymały, bo… wiadomo, że dzieci często nie mają jeszcze wyrobionego nawyku dbania o swoją własność. Dobrze, jeśli w telefonie po kontakcie z podłogą od razu nie pęknie ekran. Ważna jest także wydajność – urządzenie nie może się zbyt szybko rozładowywać, ponieważ dla rodzica nie ma nic gorszego, niż dzwonienie do dziecka, którego telefon jest wyłączony.

Wytrzymał y smartfon

A co z funkcjonalnościami smartfona? Lepiej kupić model spełniający wyłącznie podstawowe zadania czy bardziej zaawansowany, z dostępem do internetu? Ta decyzja należy już do Was, jeśli jednak wybierzecie drugą opcję, porozmawiajcie z dziećmi o sposobie korzystania z telefonu. Możecie też zainstalować w nim aplikacje sprawdzające, jak długo dane aplikacje były użytkowane – taka forma kontroli może okazać się najlepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>