Sesja noworodkowa, niemowlęca – czy warto?

W ostatnich latach coraz popularniejsze stały się sesje noworodkowe i niemowlęce, które dla wielu rodziców stanowią świetną pamiątkę lub pomysł na prezent dla dziadków i najbliższych. Jakie są wady i zalety takich sesji? I czy warto się na nie decydować?

 

 

Na czym polega sesja noworodkowa, niemowlęca?

Piękne zdjęcia odpowiednio wystylizowanych niemowląt to marzenie niejednego rodzica. Jednak trend ten ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przeciwnicy najczęściej mówią o tym, że noworodek nie przebywa w odpowiednich warunkach, jest „męczony”. To jednak szybko można obalić, jak tylko przejdę do tego, jak powinna wyglądać sesja dla najmłodszych. Zwolennicy sesji niemowlęcych wysuwają natomiast najważniejszy argument – to wspaniała pamiątka, zarówno dla rodziców, bliskich, jak i dla samych dzieci, które chętnie obejrzą swoje zdjęcia za kilka, kilkanaście lat.

Fotografia niemowlęca

Na czym dokładnie polega taka sesja? Noworodek lub niemowlę zostaje ubrany w odpowiedni do klimatu zdjęć sposób, fotograf dobiera też pasujące dodatki. Najczęściej takie fotografie są proste, minimalistyczne, choć istnieją wyjątki od tej reguły. Ale… ich koszt nierzadko zaczyna się od kilkuset złotych, co może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Czy warto się na to zdecydować? To zależy. Od zasobów finansowych, estetyki, która dla każdego oznacza co innego. Uważać należy na sesje, w których noworodek jest nagi i jednocześnie widoczny w całej okazałości – szczególnie kontrowersyjne jest zamieszczanie takich zdjęć w internecie. W rzeczywistości jednak wszystko sprowadza się do indywidualnego podejścia do tego tematu. Ja chciałabym jedynie podpowiedzieć, jak przygotować się do takiej sesji i co najważniejsze – jak wybrać fotografa.

Sesja noworodkowa

 

Jak wybrać fotografa do sesji noworodków?

Podstawową kwestią jest wybór fotografa. Coraz więcej osób w Polsce specjalizuje się wyłącznie w fotografii niemowląt, dzieci i wybór takiego fachowca byłby najbardziej odpowiedni. Dlaczego? Ponieważ wtedy wie, w jaki sposób wykonać takie zdjęcia, aby model lub modelka korzystnie wyglądali, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznych i komfortowych warunków.

Sesja z niemowlakiem

Ważne jest również, aby zdjęcia były wykonywane w specjalnie przygotowanym do tego studio. Wszystkie akcesoria służące do sesji powinny być dokładnie wyprane i umyte, zachowanie czystości jest niemniej ważne, niż doświadczenie i umiejętności fotografa. Ponadto należy od niego wymagać, aby przed przystąpieniem do pracy z Waszym dzieckiem wcześniej dokładnie umył ręce oraz pozbył się zbędnej biżuterii, takiej jak pierścionki, bransoletki, zegarki.

I przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba bezwzględnie sprawdzić portfolio fotografa, aby przekonać się, czy estetyka wykonywanych przez niego zdjęć Wam odpowiada.

 

Sesja noworodkowa – o czym trzeba wiedzieć wcześniej?

A co rodzice powinni wiedzieć wcześniej o takiej sesji? Najlepiej przeprowadzać ją w ciągu pierwszych 14 dni życia, ponieważ wtedy noworodek najczęściej… śpi. A co za tym idzie – bardzo dobrze „pracuje” na sesji. Dlatego wielu fotografów wymaga, by na zdjęcia umawiać się wtedy, gdy mam jest w ciąży. Natomiast w przypadku starszych dzieciaków, należyt starannie dobrać godzinę. Zakłada się, że najbardziej optymalne są poranki, ponieważ maluch jest wtedy wypoczęty.

Zdjęcie noworodka

Podczas samej sesji w studiu powinna panować optymalna temperatura, czasami noworodki są „dogrzewane” dzięki dodatkowym, niewielkim urządzeniom grzewczym umieszczanym w ich bliskiej okolicy. Co więcej, można spotkać się z opiniami wielu zadowolonych rodziców, którzy potwierdzają, że przeprowadzenie sesji noworodkowej wcale nie jest „męczarnią” dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>