Jaka praca dla nastolatka?

Praca domowa

Dzieci powinno się wychowywać w poszanowaniu do pieniądza, pokazywać im, że ciężką pracą można osiągnąć sukces finansowy. Dlatego warto zachęcać nastolatków do podjęcia pierwszej pracy już w młodym wieku – wtedy najszybciej nauczą się oszczędności oraz tego, co oznacza wydawać zarobione pieniądze. A jakie zajęcia są najbardziej odpowiednie dla młodzieży?

 

 

Czy można zatrudniać nastolatków?

Zacznę jednak od podstawowej kwestii: czy można zatrudniać nastolatków? Tak, chociaż pracodawca, który przyjmuje młodocianych pracowników, musi przestrzegać bardziej skomplikowanych, restrykcyjnych przepisów. Często jednak plusów jest zdecydowanie więcej, niż minusów, dlatego zatrudnianie nastolatków do dorywczych zajęć stało się już normą. Należy przy tym wiedzieć, że wymagane jest również uzyskanie zgody opiekuna prawnego.

 

Jaka praca dla nastolatka jest najlepsza?

Ze względu na brak doświadczenia nastolatkowie rzadko kiedy mogą liczyć na dobrze płatne, odpowiedzialne zajęcie. Zresztą często nie o to chodzi – najważniejsze jest zarobienie dodatkowych pieniędzy, uniezależnienie się od rodziców. A jaka praca dla nastolatków jest najpopularniejsza?

Zainteresowaniem cieszy się roznoszenie ulotek. Choć to nużąca, monotonna praca, nie wymaga żadnych kwalifikacji. I takie zajęcie znajdzie się nawet w niewielkich miejscowościach – ogłoszeń można poszukać w serwisie Sprzedajemy.pl.

Dziewczęta chętnie wybierają pracę hostessy – zwykle uczestniczą w akacjach promocyjnych w supermarketach, służą pomocą klientom. Czasami mogą też uczestniczyć w różnych imprezach promujących produkt/usługę, choć niektóre agencje reklamowe wymagają osiągnięcia pełnoletniości.

Innym, popularnym zajęciem jest opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. Do tego wymagana jest jednak odpowiedzialność, empatia oraz podstawowa wiedza. Jednak nastolatkowie, którzy sami posiadają młodsze rodzeństwo lub mieszkają z dziadkami, wiedzą jak wykonywać takie obowiązki.

Można też świadczyć drobne usługi, jak np. karmienie zwierząt i wyprowadzanie psów podczas nieobecności właścicieli.

Ważne jest jednak, aby niezależnie od podjętego rodzaju pracy, zawsze wymagać podpisania umowy. W innym wypadku, gdy pracodawca okaże się nieuczciwy, dochodzenie swoich praw może być trudne.

 

Zalety i wady pracy dla młodzieży

Największą zaletą pracy dla młodzieży jest możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, które mogą zostać wydane na codzienne wydatki lub odłożone na konto oszczędnościowe, lokatę. To nastolatkom daje też poczucie samodzielności, niezależności. Od wczesnych lat dowiadują się, co to jest odpowiedzialność, uczą się sumienności i pracowitości. A gdy szybciej poznają rynek pracy, nawet w tak podstawowym stopniu, łatwiej im będzie potem rozwinąć karierę zawodową, nabiorą śmiałości.

Natomiast wady zatrudniania się w tak młodym wieku związane są przede wszystkim z nauką. Jeśli praca dorywcza wykonywana jest w roku szkolnym, w odstawkę może pójść nauka oraz kształcenie. Wszystkie jest jednak kwestią priorytetów i to na rodzicach ciąży obowiązek zadbania o to, by nastolatkowie wywiązywali się jak najlepiej z najważniejszych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>