Jak zachęcić młodzież do wolontariatu?

Wolontariat

Od najmłodszych lat warto wpajać dzieciom, jak ważne jest pomaganie i niesienie bezinteresownej pomocy. Natomiast gdy podrosną i staną się już nastolatkami, można zachęcać je do wolontariatu. Tylko jak to zrobić?

 

 

Co daje wolontariat?

Według definicji, wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Taka praca może przybrać różną formę – pomocy osobom bezdomnym, np. podczas wydawania posiłków, dotrzymywanie towarzystwa osobom starszym, przebywającym w domach opieki czy regularne zajmowanie się zwierzętami domowymi. To również czynny udział w mniejszych lub większych wydarzeniach publicznych, np. pomoc organizatorom konferencji czy zbieranie datków w ramach WOŚP.

Choć wolontariat jest bezpłatny, generuje wiele korzyści niematerialnych. Kształtuje od najmłodszych lat empatię, odpowiedzialność, szacunek do innych, nie tylko do ludzi, ale także i do zwierząt. Uczy, co to jest praca, ale też daje wiele satysfakcji i otwiera nowe możliwości rozwoju. Można odkryć w sobie zdolności przywódcze, organizacyjne lub zamiłowanie do psów, które może przerodzić się w zainteresowanie weterynarią.

Obecnie jednak coraz trudniej jest namówić młodzież na taką bezinteresowną pomoc. Ale są na to sposoby…

 

Rodzice jako przykład

Na początku muszę napisać o jednej, bolesnej prawdzie: wielu dorosłych jest hipokrytami. Dlaczego? Ponieważ zachęcają swoje dzieci do wolontariatu, wytykając im brak zaangażowania, a jednocześnie nie dając im przykładu. Dzieci, całkiem logicznie rozumując, stwierdzają, że skoro rodzice nie uczestniczą w takich działaniach, to dlaczego oni mają się im poświęcać? Są oczywiście wyjątki, zarówno w przypadku dorosłych, jak i młodzieży. Trzeba jednak twardo zaznaczyć, że jeśli chcecie zachęcić najmłodszych do wolontariatu, sami musicie dać im przykład. A gdy wspólnie, całą rodziną podejmiecie się takiej pracy, będzie mieć to większą wartość.

 

Jak zachęcić młodzież do wolontariatu?

Przede wszystkim nastolatków nie można do niczego zmuszać, w końcu wolontariat nie może być karą. Można za to podejść do tematu w sprytny sposób – połączyć ich pasje z pożyteczną pracą. Jeśli dziecko kocha zwierzęta, zaproponujcie mu weekendową pomoc w schroniskach. A może nałogowo gra w gry planszowe? Starsze osoby mogą być niepokonanymi przeciwnikami w warcabach. A co z tymi, którzy lubią przede wszystkim dobrą zabawę? Można nakierować ich… na imprezy masowe, podczas których zawsze przydaje się pomoc wolontariuszy. To z jednej strony odpowiedzialna praca, z drugiej natomiast rozrywka i szansa na poznanie ciekawych osób.

Dobrym pomysłem na początek jest zachęcanie ich do jednorazowych akcji – stały, regularny obowiązek może przerażać. A gdy takich akcji będzie coraz więcej, z czasem staną się nawykiem. Można zorganizować też pomoc w ramach społeczności lokalnej, szkolnej – gdy włączy się w nią więcej osób, chętniej dołączą do niej także i najmłodsi.

Dla nastolatków motywacją mogą być też celebryci, którzy często udzielają się w różnych fundacjach, stają się „twarzami” kampanii dobroczynnych. To pokazuje, że pomaganie jest po prostu „trendy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>