Jak połączyć pracę z macierzyństwem?

Wiele kobiet, zanim zdecyduje się na dziecko, zastanawia się nad tym, jak połączyć pracę z macierzyństwem. Czy jest to możliwe? Oraz jak zrobić, by w każdym z tych obszarów całkowicie się spełniać? Co prawda nie ma na to jednej recepty, którą można by zastosować w każdej sytuacji, zebrałam jednak dla Was kilka wskazówek.

 

 

Czy da się połączyć pracę z macierzyństwem?

Zacznę od nieco kontrowersyjnego tematu: czy da się połączyć pracę z macierzyństwem tak, aby jedna strona na tym nie cierpiała. Tak naprawdę, ile osób, tyle opinii. Niektóre kobiety twierdzą, że nie da się, ponieważ takie życie na wysokich obrotach albo prowadzi do frustracji i nieprzerwanego zmęczenia albo do… zaniedbywania dziecka. Nie fizycznego, lecz psychicznego, spowodowanego brakiem kontaktu z dziećmi. Inne natomiast uważają, że wszystko jest kwestią umiejętności zarządzania sobą w czasie, ustalenia priorytetów. Kto ma rację? Tak naprawdę wszyscy. Ponieważ tak naprawdę codzienna rzeczywistość weryfikuje nasze założenia.

Pracująca mama

 

Jak wrócić do pracy po macierzyńskim?

W korzystnej sytuacji są te kobiety, które pracować nie muszą. Mają wybór – rozwijać się dalej zawodowo lub zostać jeszcze kilka lat z dzieckiem w domu. Albo robić i to i to, samodzielnie decydując o tym, w jakim wymiarze godzin pracują. Rzeczywistość często jest jednak inna i zmusza je do powrotu do pełnowymiarowej pracy, czego powodem są najczęściej finanse. Trudno jest z tym polemizować, trzeba zacząć działać.

Mama w pracy

Zacznę od banałów. Opieką nad dzieckiem, domem powinni zająć się partnerzy razem. Czas zerwać ze stereotypem „Matki Polki”, która jest idealną pracownicą, gosposią, opiekunką. Na mężczyznach też ciąży obowiązek pozostawania z dziećmi, sprzątania, gotowania. Wszystko na partnerskich warunkach, bo przecież oboje pracujecie.

Czasami trzeba też podjąć trudną decyzję o zmianie pracy. Jeśli dotychczas byłaś wysyłana nieustannie na delegacje oraz wymagano od Ciebie pełnej dyspozycyjności, nie możesz oczekiwać, że taki model pracy dalej się sprawdzi. Bo prędzej czy później może ucierpieć na tym dziecko. Czasami konieczna może być też rozmowa z dotychczasowym pracodawcą, jasne postawienie warunków.

I niestety… dobra organizacja czasem. Która zakłada, że nie tylko codziennie z sukcesem odhaczasz swoją listę zadań, ale masz też czas na odpoczynek, spędzenie choćby pół godziny tylko i wyłącznie tak, jak lubisz. Bo frustracja nikomu nie pomoże, ani Tobie, ani dziecku.

 

Własny biznes, a macierzyństwo

A co w sytuacji, gdy prowadzisz własny biznes i tylko i wyłącznie od Twojej efektywności zależy wysokość dochodów? Jak to ze sobą pogodzić? Wszystko oczywiście zależy od tego, czym się zajmujesz, lecz spójrz prawdzie w oczy – będzie potrzebna Ci pomóc. Nawet jeśli miałabyś zatrudnić „jedynie” managera, asystenta, która zająłby się sprawami organizacyjnymi, a Ty mogłabyś skupić się wyłącznie na samej pracy. Owszem, to wydatek, ale szybko powinien Ci się opłacić. Inaczej możesz zwariować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>