Jak wybrać korepetytora? Kiedy dziecko potrzebuje korepetycji?

Wasz maluch nie radzi sobie z zajęciami w szkole? A może chce rozwijać się w konkretnym kierunku, lecz program szkolny mu to uniemożliwia? W takim przypadku potrzebne mogą okazać się korepetycje. A jak wybrać dobrego nauczyciela?

Nauka

 

 

Kiedy dziecko potrzebuje korepetycji?

Już dwa miesiące nauki szkolnej za dziećmi, dlatego warto dowiedzieć się, jak sobie radzą, czy nie mają problemów ze zrozumieniem bieżącego materiału. Niestety, napięty program szkolny często uniemożliwia nauczycielom indywidualne podejście do uczniów, którzy nie nadążają ze zrozumieniem aktualnie omawianych zagadnień. Co więcej, problemy dotyczą nie tylko matematyki czy języka angielskiego, ale również historii lub języka polskiego.

Kiedy więc potrzebna może okazać się pomoc korepetytora? Głównie wtedy, gdy dziecko ma zaległości lub w ogóle nie rozumie danego tematu, co w konsekwencji prowadzi do tego, że nie radzi sobie z danym przedmiotem. Ale też dodatkowe lekcje przydadzą się tym uczniom, którzy czują się dobrze w wybranym zagadnieniu i chcieliby to rozwinąć poza program szkolny. Tak zwykle bywa z nastolatkami, którzy wiedzą już, co chcieliby studiować i pragną się do tego lepiej przygotować.

Korepetycje mogą okazać się też niezbędne przed ważnymi egzaminami – zwykle maturalnymi. Wtedy trzeba w krótkim czasie przypomnieć sobie cały materiał z lat szkolnych, co w pojedynkę może okazać się niemożliwe do wykonania, choćby ze względu na brak motywacji.

Dziecko przy nauce

 

Gdzie szukać korepetytora?

Najlepiej jest szukać korepetytora z polecenia. Podpytać rodziców innych uczniów, a może nauczycieli? Często zdarza się, że oni mogą kogoś doradzić. Zwykle w ten sposób można znaleźć bardzo dobrych korepetytorów dla swoich uczniów.

Lecz gdy to się nie uda, warto przejrzeć ogłoszenia lokalne wystawiane przez korepetytorów na Sprzedajemy.pl. Przy czym należy pamiętać, żeby wyniki zawsze ograniczać do konkretnego miasta, ponieważ niewielu nauczycieli jest skłonnych dojeżdżać dalej do swoich uczniów. Szukając korepetycji w ten sposób można od razu sprawdzić cenę za lekcję. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy w ofercie jest podane, w jakim przedziale wiekowym powinni być uczniowie. Niektórzy korepetytorzy przyjmują np. tylko licealistów, inni maluchy z pierwszych klas podstawowych.

 

Jakie cechy powinien mieć dobry korepetytor?

A jakie cechy powinien mieć dobry korepetytor? Przede wszystkim musi odznaczać się bardzo dużym spokojem, cierpliwością i empatią – szczególnie jeśli pracuje z najmłodszymi. Powinien też umieć dopasować sposób nauczania do możliwości ucznia.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest umiejętność dobrego tłumaczenia. Wbrew pozorom, nawet wśród nauczycieli, cecha ta nie zawsze występuję. A nie ma nic gorszego, niż korepetytor, który posiada szeroką wiedzę, lecz nie potrafi jej przekazać.

Na koniec dodam, że po pierwszych kilku lekcjach warto porozmawiać ze swoim dzieckiem i dopytać się, jak mu się podobają zajęcia, jaki jest korepetytor. Nawet jeśli dzieci nie będą zachwycone wizją dodatkowej nauki, to z ich wypowiedzi można wywnioskować, jak idą postępy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>