Jak wybrać opiekunkę do dziecka?

Wybór opiekunki do dziecka stanowi nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Powinna to być osoba uczciwa, uprzejma i przede wszystkim – kochająca dzieci. A jak to wszystko zweryfikować? I na co zwracać uwagę szukając idealnej kandydatki do opieki na Waszym dzieckiem?

 

 

Gdzie szukać opiekunek do dziecka?

Zacznę od najbardziej podstawowej kwestii, czyli od tego, gdzie szukać opiekunek do dziecka. Najlepiej byłoby znaleźć osobę z polecenia, wśród osób z najbliższego otoczenia. Ale takie – jak niestety często bywa – są już zajęte. Jeśli jednak okaże się, że godziny pracy odpowiadają obu stronom, nie można polegać wyłącznie na zaufaniu do osoby polecającej – trzeba przeprowadzić rozmowę, podczas której można spróbować ocenić charakter potencjalnej niani.

Druga metoda – agencja opiekunek. W tym wypadku, teoretycznie, to specjaliści przysyłają odpowiednią opiekunkę. Czemu teoretycznie? Bo w wielu przypadkach nikt nie sprawdza kompetencji kandydatek. Weryfikowana jest ich dostępność czasowa oraz wymagane stawki.

I trzeci sposób – opiekunka z ogłoszenia, którą można znaleźć m.in. w dziale Usługi na Sprzedajemy.pl. To wyjście pośrednie – nie wiemy, kto przyjdzie na spotkanie, więc i tak musimy tę osobę dokładnie zweryfikować, ale nie płacimy agencji prowizji.

Zabawa z dzieckiem

 

Rozmowa z kandydatkami na nianię

Już podczas samej rozmowy trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Czy przyszła opiekunka była punktualna? Jak jest ubrana? Ta, na pozór błaha kwestia, ma bardzo duże znaczenie i tak naprawdę świadczy o doświadczeniu w tym zawodzie. Niania powinna mieć wygodny, luźny strój, niezbyt szykowny, bo ubrudzenie go lepkimi, małymi rączkami mogłoby zostać źle odebrane. Piastunka nie powinna być też zbyt mocno wymalowana czy posiadać długich, szpiczastych paznokci.

Następna kwestia to kultura osobista. Jeśli kandydatka jest opryskliwa, przeklina, na pewno należy skreślić ją ze swojej listy. Trzeba też bacznie obserwować, jak zachowuje się w stosunku do dziecka. Jeśli wyraża nim sztuczny zachwyt lub wręcz przeciwnie – jest wobec niego całkowicie obojętna, powinien to być dla Was znak ostrzegawczy.

A co z doświadczeniem? W tym zawodzie jest mile widziane, natomiast nie zawsze rozsądnie jest zdyskwalifikować kogoś tylko dlatego, że wcześniej nie zajmował się dzieckiem w ramach płatnej pracy. A to, w jakim wieku nianię wybierzecie, zależy od Waszego podejścia. Młode osoby nie zawsze potrafię przewidzieć zachowanie malucha, dla starszych natomiast uganianie się za ruchliwym trzylatkiem może być zbyt męczące.

 

Opiekunka dziecięca – wymagania

Trzeba też określić swoje wymagania względem opiekunki dziecięcej, nie tylko w kwestii finansów czy dyspozycyjności. Czy niania ma również gotować posiłki, czy tylko je odgrzewać? Może będzie mogła prowadzić dodatkowe korepetycje, pomagać w odrabianiu zadań domowych lub uczyć języka obcego? Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej wymagań stawiacie piastunce, tym wyższe stawki musicie jej zaproponować.

Profesjonalna guwernantka

 

Dzień próbny dla niani

Warto też przeprowadzić dzień próbny, podczas którego jedno z Was zostaje w domu razem z opiekunką. Oczywiście, nie macie pewności, czy niania będzie zachowywać się przy Was swobodnie i tak, jak na co dzień, jednak obserwując ją możecie wyrobić sobie zdanie o niej. Zobaczycie, jak przewija niemowlaka oraz w jaki sposób odnosi się do dziecka. Wbrew pozorom fałsz w głosie łatwo jest wychwycić, a mało kto potrafi udawać zupełnie inną osobę przez kilka godzin.

 

Kontrolowanie opiekunki

Jak kontrolować pracę opiekunki? Przede wszystkim… obserwować malucha! Jeśli jest zbyt mały, aby z nim porozmawiać o tym, co robił z nianią i jak mu się podoba, trzeba sprawdzać, jak reaguje, gdy wychodzicie z domu – jeśli od razu płacze, jest to zły znak. Owszem, może to być objaw tęsknoty, jeśli nie jest jednak normalnym zachowaniem dziecka, powinniście poczuć się zaniepokojeni.

Możecie też ukryć kamerę i cały czas nagrywać nianię, choć uważane jest to za nieetyczne rozwiązanie w przypadku, gdy osoba obserwowana nie wie, że jest nagrywana. Ponadto sąd nie zawsze uznaje takie nagranie w przypadku pozwu. Dlatego najlepiej jest analizować to, jak Wasze dziecko czuje się w towarzystwie swojej opiekunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>