Jak wybrać mieszkanie dla rodziny? 3 wskazówki

Znalezienie idealnego mieszkania dla rodziny niejednym rodzicom spędza sen z powiek – w końcu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego przygotowałam kilka wskazówek, które powinny okazać się pomocne na początku poszukiwań.

 

  1. Lokalizacja
  2. Wielkość i lokalizacja mieszkania
  3. Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

 

1. Lokalizacja

Nie muszę chyba przekonywać o tym, że najważniejsza jest lokalizacja. Rodziny z dziećmi rzadko wybierają centra miast, wolą przedmieścia, które się nieustannie rozwijają. Co jest ważne? Obecność żłobków/przedszkoli/szkół w najbliższej okolicy. Dobrze jest sprawdzić, jak daleko są oddalone od wybranego osiedla, czy można do nich dojść pieszo, czy należy odwozić najmłodszych samochodem?

Plac zabaw

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na ilość i wyposażenie placów zabaw, a także sprawdzić, jakie sklepy znajdują się w pobliżu. Gdy trzeba na szybko wyskoczyć po mąkę, to krótki spacer z wózkiem czy z kilkulatkiem pod ręką będzie lepszym rozwiązaniem, niż podróż autem w korkach.

Możecie też poczytać o tym, czy dana okolica jest bezpieczna i jeśli macie taką możliwość – podpytajcie znajomych, bliskich, przyjaciół o to. Przy okazji przemyślcie, jak będzie wyglądał Wasz dojazd do pracy, ile czasu zajmie.

 

2. Wielkość i umiejscowienie mieszkania

Choć metraż mieszkania będzie zależeć w głównej mierze od Waszych możliwości finansowych, starajcie się szukać lokali nie mniejszych niż 55 mkw. Atrakcyjne są takie, w których znajdziecie salon (może być połączony z kuchnią) oraz co najmniej dwa pokoje – jeden dla Was, drugi dla dziecka/dzieci. Oczywiście, im większa powierzchnia, tym Wam będzie wygodniej. W praktyce jednak nie każdy może sobie pozwolić na mieszkanie powyżej 60 mkw.

mieszkanie z dużym salonem

Ważne jest również umiejscowienie mieszkania w budynku. Parter będzie najlepszy w przypadku rodziców z malutkimi dziećmi, które podróżują w wózku. Wybierając lokal na piętrze obowiązkowo musi pojawić się winda. Ciekawym rozwiązaniem są też oferty mieszkań parterowych z niedużymi, ogrodzonymi tarasami.

 

3. Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Przed rozpoczęciem sprawdzania ofert mieszkań warto zastanowić się, czy interesuje Was rynek wtórny, czy pierwotny. W pierwszym przypadku możliwy jest zakup większego lokalu za mniejsze pieniądze, do tego najczęściej w pełni umeblowanego. A gdy jest się cierpliwym, można trafić na okazję zakupu mieszkania do remontu w niskich cenach.

Mieszkanie z balkonem

Zaletą mieszkań deweloperskich jest natomiast to, że są dostępne na nowych, często prestiżowych osiedlach, które dodatkowo posiadają ogrodzenie zwiększającego ich bezpieczeństwo. I wspomniane przeze mnie wcześniej lokale z ogródkiem zazwyczaj dostępne są właśnie w ramach rynku pierwotnego. Minusy? Standardem są mieszkania w stanie deweloperskim, więc do kosztów zakupu należy doliczyć koszty związane z generalnym remontem. Takie oferty są też dużo wyższe cenowo, więc tak samo, jak w przypadku metrażu – wszystko zależy od możliwości finansowych.

&n

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>