Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

Przed dzieciakami już tylko dwa tygodnie wakacji i beztroski. Potem zacznie się szkoła, poranne wstawanie, nauka, obowiązki. Jak się do tego przygotować, żeby przejście ze stanu błogiego lenistwa do wytężonej pracy przebiegło jak najmniej boleśnie?

 

 

Szkolne zakupy

W sklepach rozpoczęła się już „szkolno-wyprawkowa” gorączka. Pojawiły się kolorowe zeszyty, funkcjonalne piórniki oraz mnóstwo mniej lub bardziej przydatnych gadżetów. Dlatego jeśli nie chcecie wciągnąć się w ten wir zakupowego szaleństwa, zróbcie wraz z Waszymi dziećmi remanent. Co mają? Co się „samo” zgubiło i trzeba uzupełnić? A co jest w stanie uniemożliwiającym dalsze użytkowanie? Pamiętajcie nie tylko o typowych szkolnych akcesoriach, ale także o pojemnikach śniadaniowych, tenisówkach na W-F itp. Możecie oczywiście wszystko zamówić w internecie, co zdecydowanie usprawni cały proces.

Wyprawka szkolna

A jeśli macie już rozpiskę podręczników, zacznijcie szukać ich używanych wersji, które często są nawet o połowę tańsze. Najlepiej wykorzystać do tego możliwość lokalnego sprawdzania ogłoszeń na Sprzedajemy.pl – wtedy potrzebne książki odbierzecie osobiście, nic nie płacąc za przesyłkę.

No i dzięki temu etapowi przypomnicie swoim pociechom, że za niedługo czas do szkoły…

 

Przygotowanie biurka

Zastanówcie się, czy biurko, krzesło, lampka nadal są dopasowane do potrzeb Waszego dziecka – maluchy rosną szybciej, niż byście chcieli, dlatego trzeba na bieżąco sprawdzać, czy mebelki są dla nich odpowiednie.

Biurko dla ucznia

O tym, jak urządzić pokój ucznia już pisałam – http://blog.sprzedajemy.pl/dziecko/2484/jak-urzadzic-pokoj-dla-ucznia-5-pomyslow-na-aranzacje-pokoju-ucznia/. Wszystkie wskazówki zawarte w tym wpisie są nadal aktualne i możecie się do nich dostosować.

 

Regulacja czasu snu

Gdy macie to z głowy, czeka na Was najtrudniejsze zadanie – regulacja czasu snu. Wasz maluch chodzi spać później i wyleguje się w łóżku do późnych godzin porannych? Jeśli zawczasu nie przerwiecie tych praktyk, poranna pobudka może okazać się ponad jego (i Wasze) siły. Ustalcie, o której mniej więcej przyszły uczeń będzie musiał wstawać do szkoły i przeznaczcie 8 godzin na sen. Będziecie dzięki temu wiedzieć, o której maluch powinien chodzić spać. Oczywiście, jeśli różnice między tym, co jest teraz, a co będzie go czekać są bardzo duże, zmiany wprowadzajcie stopniowo, inaczej możecie mieć bunt na podkładzie. I bądźcie w tej kwestii stanowczy.

Za to na zachętę pozwólcie dziecku samodzielnie wybrać budzik. I nie pozwalajcie nastawiać telefonu, ponieważ to pierwszy krok do tego, aby sprawdzanie rano smartfona stało się nawykiem. Zresztą tam zbyt łatwo można ustawić tryb „drzemki”…

Budzik

 

Rozpoczęcie szkoły, a rodzice

Gdy już maluch jest uświadomiony, że wakacje się kończą, a rozpoczyna nauka szkolna, czas abyście Wy pojęli grozę sytuacji. Ktoś musi dopilnować dzieci w pierwszych dniach, odwieźć je do szkoły, jeśli zachodzi taka potrzeba. To wymaga sporej reorganizacji, dlatego Wy też musicie przyzwyczaić się do wcześniejszego wstawania (tak, tak, dorośli to nie roboty, również powinni spać 7-8 godzin dziennie). Aby nieco sobie to wszystko ułatwić, warto zaplanować posiłki z tygodniowym wyprzedzeniem i przygotowywać śniadanie oraz drugie śniadanie dla całej rodziny dzień wcześniej.

Pomyślcie też o zakupie planera – takiego „kalendarza” bez dat. Z jego pomocą łatwiej będzie Wam trzymać rękę na pulsie.

planer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>