Jak wybrać działkę pod budowę domu rodzinnego?

Chcecie zbudować przyjazny, wygodny i przede wszystkim – bezpieczny – dom dla swojej rodziny, dzieci? Pierwszym, najważniejszym krokiem jest wybór działki. Jak duża powinna być? W jakiej lokalizacji? Mam dla Was kilka wskazówek dotyczących trzech najważniejszych kwestii: rozmiaru, ukształtowania i lokalizacji gruntu pod budowę domu rodzinnego.

 

 

Rozmiar działki budowlanej

Pierwszym, najważniejszym parametrem jakim powinniście się kierować kupując działkę pod budowę domu rodzinnego, są jej wymiary. Tu oczywiście powinniście przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami, choć przyjmuje się, że absolutne minimum stanowi 800-1000 mkw. Natomiast kształt działko powinien być zbliżony do kwadratu lub szerokiego prostokąta – wtedy najłatwiej będzie ją zagospodarować w funkcjonalny sposób.

Zastanówcie się od razu nad tym, jak duży będzie dom, czy chcecie posiadać grządki, na których możecie uprawiać własne warzywa oraz jakie atrakcje planujecie zbudować dla dzieci. Warto pomyśleć o niedużym placu zabaw z piaskownicą i huśtawkami, a także o miejscu przeznaczonym na zabawy sportowe. Latem, gdy upał doskwiera, kusząca staje się wizja rozłożenia dużego basenu – to również należy uwzględnić. Wszystkie takie dodatkowe aspekty wpływają na to, jak duży grunt będzie Wam potrzebny. Eksperci uważają, że w przypadku domu rodzinnego działka powinna mieć ok. 1500 mkw.

Działka pod budowę

 

Ukształtowanie terenu

Oprócz rozmiaru ważne jest także ukształtowanie terenu – powinno być jak najbardziej płaskie. Choć teoretycznie jest to oczywiste, często podczas oglądania działki budowlanej kupujący nie zwracają uwagi na rowy, uskoki czy inne nierówności, które mogą zwiększyć koszty związane z zagospodarowaniem gruntu lub wręcz uniemożliwić budowę w tym miejscu.

Przy okazji warto sprawdzić, jakie warunki zabudowy panują w najbliższej okolicy, czyli uściślając należy zapoznać się z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że istnieją odgórne limity dotyczące szerokości i wysokości elewacji, liczby kondygnacji czy maksymalnej powierzchni użytkowej budynku.

Działka budowlana

 

Lokalizacja gruntu pod budowę domu rodzinnego

Ostatnia kwestia związana z lokalizacją gruntu pod budowę domu rodzinnego jest najtrudniejsza. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony działka powinna znajdować się w spokojnym, cichym i bezpiecznym miejscu – takie warunki najlepiej sprzyjają wychowaniu dzieci. Nie może być jednak całkowicie odosobniona, ponieważ liczy się również odległość od najbliższych przedszkoli, szkół, punktów handlowo-usługowych. Czy dzieci będą mogły same chodzić do szkoły? Czy w sąsiedztwie mogą znajdować się ich rówieśnicy? Jeśli najbliższe zabudowania oddalone są o kilka kilometrów, to życie towarzyskie najmłodszych może być ograniczone.

Warto także zwrócić uwagę na infrastrukturę drogową, dojazd do najbliższych punktów, które będą Wam potrzebne. Można też poczytać o okolicy, czy jest bezpieczna lub podpytać ludzi mieszkających nieopodal – poczta pantoflowa to często najlepsze źródło informacji.


Istnieje oczywiście jeszcze wiele czynników, które wpływają na wybór działki oraz należy wziąć pod uwagę sporo parametrów technicznych i przepisów prawnych. Ja pisałam jedynie o najważniejszych kwestiach związanych z zakupem gruntu, na którym ma powstać dom rodzinny, przyjazny dzieciom, dlatego pamiętajcie o tych wskazówkach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>