Jak spakować dziecko na wakacje? Praktyczny poradnik

Jeśli jeszcze nie jesteście wakacyjnymi „weteranami”, pewnie stresujecie się na samą myśl, że Wasze dzieci „same” wyfruną z gniazda na czas kilkudniowego wyjazdu. I pewnie sami chcecie je spakować, by mieć pewność, że zabiorą wszystko to, co jest potrzebne. I bardzo dobrze – nawet niech Wam się nie wydaję, że nawet dwunastolatek wykaże się w tej kwestii rozsądkiem i daleko idącym przewidywaniem. A jak spakować maluchy na wakacje? Podpowiadam, o czym nie możecie zapomnieć.

 

 

Jak spakować dziecko na wakacje? Podstawowe wskazówki

Zacznę od jednej, podstawowej zasady, o której rodzice w szale pakowania zapominają. Zawsze, ale to zawsze, powinno się ono odbywać z aktywnym udziałem malucha. Wiem, Wy to zrobicie lepiej, szybciej i o niczym nie zapomnicie, ale jak dziecko ma się usamodzielnić, jeśli wszystkim się sami zajmiecie? Pewnie i tak tak będzie, ale wszystko musi odbyć się z głową.

Niech dzieciak podaje Wam to, co będzie potrzebne, dokładnie układa ubrania i buty. Może wnieść własne propozycje, jednak Wy nadzorujcie, czy to naprawdę są rzeczy niezbędne i jeśli nie, wytłumaczcie, czemu lepiej je zostawić w domu. I cały powtarzajcie, co zabrać trzeba. Kilka takich wyjazdów i staniecie się starymi wyjadaczami, a maluch będzie pakować się lepiej od Was.

 

Walizka, torby czy plecak – w co spakować dziecko?

Kolejna istotna kwestia związana jest z tym, w co spakować dziecko? Dużą, pojemną walizkę na kółkach, bardziej poręczną torbę czy może w jaki sposób maluch będzie spędzać wakacje.

Walizka dla dzieci

Jeśli podróżuje pociągiem i do ośrodka docelowego trzeba kawałek dojść, walizka na kółkach z praktycznym uchwytem to najlepszy wybór. A co, gdy wyprawiacie swoje pociechy na obóz odbywający się w środku lasu lub nad jeziorem? Od razu sięgajcie po torbę lub pojemny plecak turystyczny, który dodatkowo pozwala na równomierne rozłożenie ciężaruu.

Torba na wakacje

Musicie też pamiętać o tym, żeby ostateczny ciężar bagażu nie przekroczył możliwości Waszego dziecka. I zawsze spakujcie mu nieduży plecak/torebkę na wycieczki.

Plecak dla dziecka na wycieczki

 

Wakacyjny niezbędnik, czyli co zabrać na wakacje?

A teraz najważniejsze, czyli co na pewno musicie spakować dziecku. Zaczynając od ubrań, warto skupić się na ilości bielizny dostosowanej do długości pobytu oraz skarpetkach, których musi być więcej, niż ilość wakacyjnych dni. Co prawda niekontrolowany przez nikogo maluch pewnie nie będzie zmieniać ich codziennie, ale może właśnie podczas wakacji Was zaskoczy. Nigdy też nie wiadomo, jakie będą warunki pogodowe na miejscu.

Dodatkowo obowiązkowy jest zestaw zarówno typowo letniej, jak i cieplejszej odzieży. Warto, aby część rzeczy była zabrana z myślą o tym, że zostanie „zmarnowana” na wyjeździe. Szczególnie jeśli mowa jest o obozie… Niezbędnik na plaże to kąpielówki/strój kąpielowy, ręczniki kąpielowe i klapki.

Jeśli chodzi o obuwie, należy zapewnić trampki i buty sportowe, sandałki oraz klapki. Butów do codziennego chodzenia (np. trampek) powinny być dwie pary.

A co z artykułami do pielęgnacji? Potrzebny będzie krem do opalania z wysokim filtrem (dwa opakowania, ponieważ lubią się „gubić”), żel do kąpieli, szczoteczka i pasta do zębów, mokre chusteczki na wycieczki. I to w sumie tyle – dzieci pod tym względem są naprawdę mniej wymagające, niż dorośli…

 

To już wszystko. Pamiętajcie, że Wy też nie możecie wykazać się zbyt dużą troskliwością, bo maluchy mogą jej nie „udźwignąć” – i to dosłownie. Zdrowy rozsądek to podstawa. A za tydzień podpowiem Wam, ile pieniędzy dać dziecku na wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>