Jak chronić dziecko przed kleszczami? Skuteczne sposoby na kleszcze

Kleszcze to niezwykle groźne dla ludzi pasożyty – mogą przenosić różne bakterie, choroby, a także wywoływać kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego trzeba zadbać o ich odpowiednią ochronę. A jak to zrobić? I jakie są skuteczne sposoby na kleszcze?

Dzieci w lesie

 

 

Kiedy jest sezon na kleszcze?

Na początku muszę rozprawić się z dwoma mitami i zacząć od tego, kiedy jest sezon na kleszcze i gdzie je można spotkać. O ochronie przed tymi pasożytami należy zacząć myśleć już w marcu, a odetchnąć z ulgą można dopiero w listopadzie – panuje przekonanie, że tylko wiosną/latem można je spotkać, jeśli jednak jesteście miłośnikami spacerów niezależnie od warunków pogodowych, taka wiedza powinna Wam się przydać.

Drugi mit dotyczy tego, że kleszcze „spadają” z drzew. Choć mogą wspinać się na wysokość 1,50 m, to najczęściej bytują na krzakach, liściach paproci oraz na polanach i łąkach! Dlatego nie tylko las staje się zagrożeniem. Co więcej, można je spotkać na miejskich trawnikach, nad jeziorami czy rzekami.

A gdy już wiecie, kiedy i gdzie możecie się ich spodziewać, przeczytajcie, jak ochronić przed nimi najmłodszych.

 

Odzież na letni spacer

Jeśli wybieracie się całą rodziną na spacer do lasu czy na tereny polne, musicie zadbać o odpowiednie ubranie dla dzieci. Powinny założyć długie spodnie, bluzkę z długimi rękawami, pełne obuwie oraz czapkę. W cieplejsze dni wybierajcie dla nich ubrania z bawełny lub lnu, ponieważ te materiały przepuszczają powietrze i cechują się dużą oddychalnością. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że przekonanie maluchów do ubrania takiego stroju w upalny dzień może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego skupcie się na następnej metodzie.

 

Preparaty odstraszające kleszcze

Musicie pamiętać o tym, żeby stosować preparaty odstraszające kleszcze, które dostępne są zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Możecie też stosować bardziej naturalne sposoby, takie jak skropienie ubrań olejkiem cytrusowym lub eukaliptusowym, które odstraszają te pasożyty. Ich skuteczność może być jednak mniejsza.

Preparaty na kleszcze

 

Pęsety do wyciągania kleszczy

A co zrobić, gdy kleszcz wpije się w skórę Waszego dziecka? Należy natychmiast go wyciągnąć, najlepiej przy pomocy pęsety, specjalnej karty lub tzw. kleszczołapek, których koszt to zaledwie kilkanaście złotych. Błędem jest wykręcanie kleszcza – należy przyłożyć pęsetę jak najbliżej skóry, chwycić główkę owada i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go jak drzazgę. Jeśli macie obawy, że nie uda Wam się go usunąć w całości, zgłoście się natychmiast do lekarza lub na izbę przyjęć do szpitala.

Karta do usuwania kleszczy


 

Pamiętajcie też, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć malucha – kleszcze lubią wbijać się w okolicach uszu, zgięć rąk i nóg oraz na brzuchu, więc na te miejsca zwróćcie szczególną uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>