5 sposobów na zabezpieczenie mieszkania przed dzieckiem

Wasze dzieci raczkują lub (o zgrozo!) uczą się samodzielnie chodzić? W takim przypadku musicie wziąć pod uwagę wszystkie niebezpieczeństwa, jakie czyhają na nie podczas odkrywania nowych, często zapomnianych zakamarków. O czym pamiętać? I na jakie akcesoria do zabezpieczania mieszkania warto postawić? Mam dla Was kilka wskazówek.

 

  1. Chowanie detergentów i lekarstw
  2. Porządek w mieszkaniu
  3. Zatyczki do gniazdek elektrycznych
  4. Zabezpieczenie kantów mebli
  5. Zabezpieczenia do szuflad i szafek

 

1. Chowanie detergentów i lekarstw

W większości mieszkań detergenty oraz środki czystości znajdują się w dolnych szafkach – w kuchni pod zlewem, w łazience. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet raczkujące niemowlę może mieć do nich dostęp, wystarczy że potrafi otworzyć szafkę. I nie ufajcie nigdy specjalnym nakrętkom, które chronią przed otwarciem butelki przez dzieci – wystarczy, że maluch będzie zawzięty albo Wy niedokładnie je dokręcicie i nieszczęście gotowe. Dlatego środki czystości chowajcie w wyższych półkach, do których dziecko nie ma dostępu lub kupcie specjalne zabezpieczenia o których jeszcze napiszę.

Dla maluchów niebezpieczne są też lekarstwa – tabletki przeciwbólowe, które zawsze są pod ręką, hormony, po które musicie sięgać każdego ranka czy syrop na kaszel podczas przeziębienia. Zawsze trzymajcie je w szczelnie zamkniętym pudełku w górnych szafkach.

 

2. Porządek w mieszkaniu

Idealny porządek w mieszkaniu, w którym grasuje raczkujące niemowlę lub energiczny dwulatek? Myślicie, że zwariowałam, prawda? Nie chodzi mi wcale o to, że w domu zawsze ma się błyszczeć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najmłodsze dzieci poznają świat poprzez wszystkie zmysły, także smaku… I chętnie biorą do buzi to, co mają pod ręką, dlatego warto pilnować, aby nigdzie nie leżały luzem pieniądze, kolczyki czy inne drobne przedmioty.

 

3. Zatyczki do gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne mają to do siebie, że znajdują się w nich wyjątkowo atrakcyjne dziurki. Może nie dla Was atrakcyjne, ale dla dziecka już jak najbardziej. Dlatego warto nałożyć na nie zatyczki, które uniemożliwiają włożenie czegokolwiek do środka. Szczególnie metalowego przedmiotu, jak np. długopisu, który najczęściej jest bezrefleksyjnie kładziony gdzie popadnie.

Zabezpieczanie gniazdka

 

4. Zabezpieczenie kantów mebli

Wystarczy przywołać wizję, w której stawiające pierwsze kroki dziecko przewraca się prosto na drewniany mebel, aby jak najszybciej zamówić specjalne, gumowe ochraniacze na kanty mebli, które mają okrągły kształt. W ten sposób należy zabezpieczyć nie tylko stoliki, ale także rogi wszystkich niższych szafek czy półek. A jeśli macie szklany stół, poważnie przemyślcie jego wymianę na nowy…

Zabezpieczenie na kanty mebli

 

5. Zabezpieczenia do szuflad i szafek

Jak pisałam o detergentach, wspominałam o zabezpieczeniach do szafek, które uniemożliwiają ich otwarcie przez małe dzieci – wymagają użycia większej siły lub każdorazowego rozpracowywania zatrzasku. Warto o nich pomyśleć nie tylko w łazience, ale również w kuchni – tam gdzie znajdują się sztućce, szklane naczynia lub produkty spożywcze, które mogą zaszkodzić maluchowi. Co ważne, takie zabezpieczenia łatwo jest zamontować i zdemontować, nie niszczą też mebli.

Zabezpieczenie szuflad


Pamiętajcie też, że nie musicie robić z mieszkania twierdzy, ale warto jednak wykazać się odrobiną wyobraźni i zabezpieczyć przed dziećmi szczególnie niebezpieczne obszary Waszych czterech kątów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>