Jak zrobić pisanki z dziećmi? Pomysły na wielkanocne jajeczka

Choć do świąt wielkanocnych zostało jeszcze trochę czasu, nachodzący weekend jest doskonałą okazją do tego, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria do stworzenia wspaniałych, wielkanocnych pisanek. Dzięki temu, w przyszłym tygodniu, Wasze dzieci będą mogły od razu zabrać się do roboty, a Wy w tym natłoku zajęć nie będziecie musieli martwić się o to, że brakuje Wam podstawowych produktów do barwienia jajek…

 

 

Ekologiczne barwniki do jajek

Przechodząc obok półek sklepowych pełnych wielkanocnych akcesoriów nawet nie patrzcie w stronę sztucznych barwników do jajek. Równie piękny kolor uzyskacie dzięki naturalnym produktom spożywczym i wcale nie zajmie to dużo więcej czasu. Przedstawię Wam trzy proste sposoby na zabarwienie skorupek jajek.

Ręcznie barwione pisanki

Co będzie potrzebne? Kurkuma, buraki i cebula – a to wszystko pewnie macie w domu.

Najprostszą metodą jest ugotowanie jajek razem z łupinami cebuli – uzyskany kolor będzie zależeć od intensywności wywaru, jednak barwy, jakich możecie się spodziewać to żółty, brązowy lub rdzawobrązowy.

Kolor czerwony lub różowy uzyskacie gotując jajka w przygotowanym wcześniej wywarze ze startych na tarce buraków. Uwielbiacie mocny, kanarkowy odcień żółci? Namoczcie jajka w wywarze z kurkumy. Podobny efekt uzyskacie dzięki szafranowi, jest on jednak kilkanaście razy droższy (jako ciekawostkę dodam, że to jedna z najdroższych przypraw na świecie).

Możecie też przygotować wywar z liści szpinaku lub kapusty (co ciekawe – pisanki nie będą fioletowe, lecz… niebieskie).

Uwielbiacie kanarkowo-żółty odcień?

 

Ozdabianie jajek pisakami

Gdy macie już zabarwione jajka, dzieci mogą ozdobić je pisakami. Niech wykonają dowolny rysunek – uśmiechniętą buźkę, króliczka, słoneczko, czy co tylko im się wymarzy. Nie ograniczajcie ich do wielkanocnych motywów, które mogą być trudne w wykonaniu. Ważne jednak, aby flamastry, które wykorzystujecie, były nietoksyczne.

Pisaki dla dzieci

 

Wielkanocne wycinanki

Jeśli Wasze dzieci całkiem dobrze władają już nożyczkami, możecie zaproponować im zabawę w wycinankę z kolorowego papieru. Niech wcześniej stworzą obrys oczek, rączek czy ubranek na jajeczka, po czym nakleją je na kolorowe pisanki. W tym wypadku również należy używać kleju nie zawierającego żadnych szkodliwych substancji – większość akcesoriów dla dzieci jest w pełni bezpiecznych, warto się jednak upewnić.

 

Malowanie jajek farbami

Jednym z najtrudniejszych zadań jest pomalowanie jajek farbkami – to praca dla przedszkolaków lub dzieci o dobrze rozwiniętych zdolnościach manualnych. Na jajeczku można pozostawić dowolny rysunek, ponieważ liczy się przede wszystkim wyobraźnia, kreatywność i… dobra zabawa.

Farbki szkolne

 

Jajka z czupryną z rzeżuchy

To co prawda nie wielkanocna pisanka, ale musiałam podzielić się z Wami pomysłem na rzeżuchę zasianą w skorupce od jajka (natomiast prywatnie przyznam się, że to ulubiona zabawa z dzieciństwa). Aby nie przedłużać, odkryję przed Wami rąbka mojej tajemnicy.

Jajka należy ugotować na twardo, po czym odciąć czubek ostrym nożem (z doświadczenia wiem, że najlepiej nadaje się do tego ząbkowany nóż do chleba). Środek trzeba delikatnie wyciągnąć łyżeczką, aby nie zniszczyć skorupki, po czym zjeść. To niestety obowiązkowy etap, bo dzieci od najmłodszych lat należy uczyć, że nie wolno marnować jedzenia (nawet jeśli stanowi podwaliny pod użytkowo-artystyczne dzieło).

Teraz już wszystko powinno pójść z górki – skorupkę wypełnijcie watą, wysypcie nasionka rzeżuchy i podlejcie wodą. Na tym etapie trzeba już tylko pozwolić dzieciom, aby mogły codziennie (kilka razy dziennie?) sprawdzać, czy „czupryna” zaczyna kiełkować.

Ha! Ale co zrobić, żeby jajko stało? Najprostszym sposobem jest włożenie go do wytłoczki, ale przecież Wasze dzieci nie mogą iść na łatwiznę. Dlatego niech stworzą podstawkę z kolorowego papieru technicznego oraz oczka i uśmiech, które nakleją na skorupkę. W końcu rzeżuchowa czupryna musi być przypisana do jakiejś wesołej postaci.

I jeszcze jedna uwaga na koniec – w ten weekend zagońcie dzieci do „ogrodniczej” pracy, ponieważ rzeżucha na wyrośnięcie potrzebuje 5-6 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>