Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Część rodziców bezrefleksyjnie daje swoim dzieciom kieszonkowe, które maluchy mogą wydać w dowolny sposób. W takich sytuacjach najmłodsi myślą, że pieniądze biorą się „znikąd” i wystarczy je wyprosić, aby je dostać. Dlatego tak ważne jest podjęcie nauki oszczędzania od najmłodszych lat. A jak się za to zabrać? Radzę, jak w pięciu krokach nauczyć dzieci oszczędzania.

 

  1. Wytłumacz, skąd się biorą pieniądze
  2. Niech dziecko zapracuje na kieszonkowe
  3. Naucz gospodarowania pieniędzmi
  4. Połącz naukę oszczędzania z nauką matematyki
  5. Kup skarbonkę i portfelik

 

1. Wytłumacz, skąd się biorą pieniądze

Na początku musisz wytłumaczyć dziecku, że aby otrzymać pieniążki, rodzice muszą pracować. Następnie niech maluch dowie się, że trzeba zapłacić za to, że jest woda, prąd, ulubiona zabawka, czy za nowy, ulubiony batonik. Im prędzej dzieci będą mieć świadomość tego, że pieniądze służą zaspokajaniu określonych potrzeb, tym lepiej.

 

2. Niech dziecko zapracuje na kieszonkowe

Skoro jest już jasne, że Ty musisz pracować, aby otrzymać należną zapłatę, należy postawić sprawę jasno: maluch będzie regularnie dostawać kieszonkowe, jeśli na nie zapracuje. Niech to będą drobne prace, takie jak sprzątanie zabawek po sobie, wynoszenie śmieci, czy rozkładanie sztućców na stół – zadania muszą być adekwatne do wieku malucha. To sprawi, że dziecko nie będzie mieć poczucia, że kieszonkowe mu się „należy” – tak jak rodzice, będzie musiało na nie zapracować.

 

3. Naucz gospodarowania pieniędzmi

Problemem może okazać się, gdy maluch zbyt szybko wydaje „zarobione” pieniądze na batoniki, chipsy, czy cukierki. Wtedy wiecznie jest „spłukany” i co za tym idzie – sfrustrowany. Wytłumacz, że część pieniążków może przeznaczać na „bieżące wydatki”, a część warto odkładać na potem – na wypatrzoną zabawkę, czy nową grę.

 

4. Połącz naukę oszczędzania z nauką matematyki

Trudno jest nauczyć dziecko oszczędzania, jeśli nie potrafi liczyć, dlatego możesz połączyć te dwie rzeczy – w końcu o wiele łatwiej jest przyswoić wiedzę, gdy ta pokazana jest na konkretnym przykładzie lub gdy dotyczy to osiagnięcia własnych korzyści. Pomocami naukowymi niech będzie liczydło lub dziecięcy kalkulator – wtedy maluch będzie mieć poczucie, jak jest to ważne.

Liczydło

 

5. Kup skarbonkę i portfelik

A teraz ostatni, dość prozaiczny krok – kup dziecku skarbonkę, do której będzie mogło odkładać zaoszczędzone pieniążki oraz portfelik, by ich nie gubiło. Dzięki temu oszczędzanie nabierze dla malucha bardziej realnej, materialnej formy, a przy okazji stanie się dobrą zabawą, bo któż nie chciałby wrzucać monet do różowej świnki, czy do kolorowego samochodzika z dziurką.

Skarbonka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>