Jak kupić rower dla dziecka? Parametry rowerów dziecięcych

Choć lato jest już w pełni, a sezon rowerowy rozpoczął się kilka miesięcy temu, może czas pomyśleć o tym, aby swoim dzieciakom zakupić nowy rower. Szczególnie, że zarówno rama, jak i koła muszą być dopasowane do ich wzrostu i wieku. Dlatego jeśli macie w planach zakup rowerka dziecięcego, sprawdźcie na jakie parametry zwracać uwagę.

 

 

Jak dobrać ramę roweru do dziecka?

O rowerkach biegowych pisałam rok temu, dlatego dziś będzie wyłącznie o rowerach z pedałami. Pierwszym czynnikiem, na podstawie którego należy dobrać rower do maluchy, jest wielkość ramy (i co za tym idzie, także kół).

Rower dla dzieci

Przyjmuje się, że na rowerku z pedałami mogą już jeździć dzieci od 4 roku życia i dla nich przeznaczony jest jednoślad o wielkości ramy 12″. Maluchy w wieku od 5 do 8 lat, które mają 95-122 cm wzrostu, powinny dostać rower o ramie 20″ i oponach: 11″, 12″ lub 13. Dla dzieci w wieku 7-12 lat i o wzroście 110-120 cm warto wybrać rower o ramie 24″ i oponach 11″,12″, 13″, 14″ lub 15″. Ostatnia grupa rowerów, to tzw. rowery komunijne, które przeznaczone są dla dzieci od 9 lat, które mają powyżej 145 cm. Taki jednoślad jest „prawie” jak dla dorosłych, ponieważ posiada ramę o wielkości 26″ oraz opony od 16″.

 

Parametry rowerów dziecięcych

To jednak nie wszystko, ponieważ podczas zakupu roweru dla dziecka należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych aspektów. Zawsze trzeba zmierzyć długość nóg malucha (przy czym należy to zrobić od wewnętrznej strony) – musi być tak dopasowana do siodełka, żeby podczas siedzenia na nim Wasze dziecko mogło dotknąć stopą podłoża.

Rower dzieięcy

Istotnym parametrem jest także waga roweru – im jest niższa, tym lepiej. Natomiast gdy sprzęt jest zbyt ciężki, kilkulatkowi trudno będzie ruszyć z miejsca, a jazda zmęczy go o wiele bardziej. Będzie to miało znaczenie również wtedy, gdy Wy będziecie musieli gdzieś ten rower przenieść…

Warto zwrócić uwagę na to, czy manetki są w dogodnej odległości od rękojeści – maluch musi swobodnie do nich sięgać i bez większego problemu móc je naciskać.

Należy też pamiętać, że nawet rowerek dziecięcy powinien mieć lampki, odblaski oraz dzwonek.

 

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Jeśli kupujecie rower dla siebie, to pewnie od razu zamawiacie dodatkowe akcesoria, które sprawiają, że jazda na jednośladzie jest przyjemniejsza. Musicie o tym także pamiętać podczas zakupu roweru dziecięcego.

Rowerek dziecięcy

Z pewnością przyda się uchwyt na bidon, czy saszetka lub koszyk rowerowy – do schowania najcenniejszych skarbów, czy przewożenia leśnych pamiątek z wycieczek rowerowych. I co najważniejsze – maluch, bez względu na zdolności, powinien zawsze jeździć w bezpiecznym i wytrzymałym kasku.

 

 

Jak widać, jest wiele istotnych elementów, o których należy pamiętać wybierając rower dla malucha. Jednak stosując się do tych wskazówek z pewnością znajdziecie odpowiedni jednoślad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>