Jak wybrać nosidełka dla dzieci?

Podróżowanie z kilkumiesięcznym maluchem oraz z wózkiem może być uciążliwe, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na zakup nosidełek, które są praktyczne, wygodne (zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica) oraz bardzo ułatwiają zwiedzanie nowych zakątków. Tylko większość rodziców nie wie, czym się kierować przy ich wyborze. Dlatego sprawdźcie, jak wybrać nosidełka dla dziecka.

 

 

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Wielu rodziców popełnia jeden, podstawowy błąd – nosi maleńkie, kilkumiesięczne dziecko, które nie potrafi nawet samodzielnie trzymać główki w nosidełku. Nawet jeśli jest ono w pełni dopasowane, kręgosłup niemowlaka może być wtedy obciążony, co będzie prowadzić do jego skrzywienia.

Od kiedy można więc nosić dziecko w nosidełku? Przyjmuje się, że dopiero wtedy, gdy samodzielnie nauczy się siadać, co następuję najczęściej w wieku 6-10 miesięcy. Wcześniej jednak warto wybrać coraz bardziej popularne chusty do noszenia niemowlaków, które są dla zdrowia takiego maluszka.

 

Jak wybrać nosidełko dla niemowląt?

Podstawową i najważniejszą zasadą podczas zakupu nosidełka jest to, aby posiadały szeroki panel, czyli tę część, która opatula plecy niemowlaka oraz zapewnia podparcie ud na całej szerokości. Dzięki temu maluch znajduję się w naturalnej pozycji, czyli w takiej, w której kolana ma nieco wyżej niż pupa. Na rynku jest niestety wiele „wisiadeł”, które posiadają wąski panel, przez co cały ciężar dziecka opiera się na kroczu, a jego nóżki zwisają w dół.

Nosidełko ergomiczne

Następnie należy zwrócić uwagę na to, aby nosidło było dobrze dopasowane – niemowlak nie może mieć możliwości zginania się lub przechylania na boki, musi być cały czas stabilny.

Warto zakupić nosidło, które posiada oparcie dla główki dziecka – gdy w czasie drogi zaśnie, główka malucha nie może bezwiednie przechylać się na boki.

Lepiej też wybrać nosidła wykonane z miękkich materiałów, które dobrze dopasowują się do kształtu kręgosłupa dziecka (przy czym należy tu zwrócić szczególną uwagę na to, aby nosidełko ciasto opatulało dziecko).

 

Rodzaje nosideł niemowlęcych

Można wyróżnić kilka rodzajów nosideł, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem zakładania.

Nosidełko dla dziecka

Mei-Tai to miękkie nosidło, które jest w całości wiązane. Częstszym wyborem są nosidła hybrydowe, które posiadają zapinany na klamrę pas biodrowy oraz wiązane pasy naramienne.

Nosidła klamrowe, zwane również ergonomicznymi, posiadają zapinany na klamrę pas biodrowy oraz pasy naramienne. Ich odmianą są natomiast Onbuhimo, czyli nosidła klamrowe, które nie mają pasa biodrowego.

Jednak bez względu na to, jaki typ nosidła wybierzecie, musicie pamiętać, że nigdy nie powinno się nosić dziecka na brzuchu rodzica przodem do świata – w ten sposób nie da się bezpiecznie ułożyć niemowlaka, a częste popełnianie tego błędu może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

 

Jak widzicie, wybór nosidła nigdy nie powinien być przypadkowy. Pamiętajcie też, że lepiej wybrać dobrej jakości, ale używane nosidło, niż nowe, które nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>