Zalety i wady smyczy dla dziecka

Choć to wciąż kontrowersyjna kwestia, coraz więcej rodziców decyduje się na zakup smyczy dla dziecka. Jej zwolennicy podkreślają, że taka smycz jest gwarantem bezpieczeństwa, przeciwnicy natomiast stosują mniej lub bardziej kulturalne porównania do psa na uwięzi. A jak to jest naprawdę?

 

 

Kontrowersje wokół smyczy dla dziecka

Wiele osób widząc dziecko prowadzone na specjalnej smyczy dla najmłodszych potępieńczo patrzy na rodziców. Że są leniwi, nie chce im się pilnować dziecka, idą na łatwiznę. Za ich czasów przecież takich rzeczy nie było, a jakoś dzieci wychowali na porządnych ludzi. W końcu kto to widział dziecko na smyczy prowadzić, przecież to nie pies.

Smycz dla dziecka

A co na to rodzice? Że ważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo dziecka…

 

Zalety i wady szelek dziecięcych

Wyobraźcie sobie taką sytuację: jesteście na lotnisku, właśnie trwa odprawa, a Wasz maluch zapadł się pod ziemię. Brzmi znajomo, prawda? A może spacerujecie po pełnym ludzi ZOO lub jesteście w jednym z najbardziej obleganych europejskich miast i kurczowo ściskacie rękę swojej pociechy… Zabija to całą przyjemność, prawda?

Wbrew opinii niektórych, szelki dla dziecka wcale nie wyręczają leniwych rodziców w pilnowaniu maluchów. One są gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ w tłumie dzieci bardzo łatwo się gubią. Często jest też tak, że wyjątkowo energiczne kilkulatki niezauważenie nieustannie odbiegają gdzieś dalej…

Plecaczek ze smyczą

Pojawiają się też głosy, że smycz jest o wiele bardziej zdrowa dla dzieci, ponieważ podczas silnego przytrzymywania lub ciągnięcia za rączkę można uszkodzić drobne stawy, czy kości. Zresztą pewnie Wasze maluchy nie raz Wam mówiły: „Mamo/Tato, to boli”, gdy w obawie o ich bezpieczeństwo kurczowo je ściskaliście.

A jakie są wady tego rozwiązania? Głównie reakcja społeczeństwa. Nierzadko zdarzają się głosy dezaprobaty ze strony innych ludzi. Maluch musi mieć też możliwość wybiegania się, więc smycz powinna być stosowana w tłumnych miejscach, gdzie istnieje ryzyko łatwego zgubienia się.

 

Szelki, czy plecak ze smyczą?

Najbardziej klasyczne są typowe szelki ze smyczą dla dziecka. Najczęściej posiadają regulację oraz proste zapięcie, dzięki czemu można je w szybki sposób założyć. Minusem może być przekonanie malucha do tego, że należy je włożyć…

Szelki dla dziecka

Druga możliwość to opaska na nadgarstek. Jest to jednak najbardziej krytykowany rodzaj smyczy, ponieważ przy silniejszym pociągnięciu może dojść uszkodzenia delikatnej rączki.

A teraz najciekawsza i najmniej skandaliczna ze wszystkich propozycja – plecaczek ze smyczką. Na rynku dostępne są specjalne plecaki z wyciąganą linką, czyli ze smyczą. Posiadają też uchwyt w formie ogonka. Plusem jest to, że każdy maluch będzie chciał założyć taki plecaczek, schowa też do niego najpotrzebniejsze skarby. A minusy? Moim zdaniem nie ma.

Plecak ze smyczą

 

Jak widzicie, smycz dla dziecka może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Może nie każdy maluch, czy rodzic będzie jje potrzebował, jednak przyznajcie sami, że dla ruchliwego, rozbrykanego brzdąca jest to najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>