Co to jest fidget spinner? Czy to bezpieczna zabawka dla dzieci?

Cały świat oszalał na punkcie fidget spinner, a od jakiegoś czasu moda na tę zabawkę dotarła także do Polski. Bawią się nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Co to takiego jest? I skąd wzięły się kontrowersje wokół fidget spinnera?

 

Co to jest fidget spinner?

Fidget spinner to obrotowa zabawka, która w ostatnich miesiącach stała się bardzo popularna w USA. Jej konstrukcja jest banalnie prosta – najczęściej składa się z trzech kół przytwierdzonych do jednego, centralnego łożyska.

Fidget spinner

Catherine A. Hettinger, twórczyni fidget spinner twierdzi, że zabawka ta działa sposób odstresowujący, zarówno na dzieci, jak i na dorosłych. Ponadto pomaga w skupieniu się, dlatego zalecana jest maluchom z ADHD. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo, ponieważ właściwości fidget spinner nigdy nie zostały potwierdzone rzetelnymi badaniami.

Co ciekawe, obrotowa zabawka powstała w latach 90., jednak dopiero teraz nastąpiło wzmożone zainteresowanie nią.

 

Jak działa fidget spinner?

Fidget spinner posiada łożysko, które można wprowadzić w ruch. Może kręcić się długo i swobodnie (sam pomysł przypomina trochę popularne yo-yo).

Zabawka ta może być wykonana z plastiku, metalu lub z drewna. W najtańszej wersji kosztuje kilkanaście złotych i obecnie jest bardzo łatwo dostępna. Ale czy warto kupić ją dzieciom?

Zabawka obrotowa

 

Czy fidget spinner jest bezpieczny?

Ta z pozoru prosta i nieszkodliwa zabawka wzbudziła wiele kontrowersji. Czemu? Bo pojawiły się głosy, że jest niebezpieczna.

Przede wszystkim zawiera małe elementy, a co za tym idzie, istnieje ryzyko ich połknięcia. Jednak takie niebezpieczeństwo istnieje w przypadku wielu zabawek niedostosowanych do wieku dziecka.

Hand spinner

Pojawiło się jednak drugie zagrożenie – obecnie nie wystarczy wprawić w ruch fidget spinner, ponieważ coraz popularniejsze stają się różne triki wykonywane tą zabawką. Hand spinner musi kręcić się na nosie, na czole, trzeba wykonywać nim różne „akrobacje”. A przy niewprawnym ich wykonaniu, będące w ruchu łożyska mogą wyrządzić wiele szkód.

 

Fidget spinner to niewątpliwie jedna z najbardziej kontrowersyjnych zabawek ostatnich miesięcy. Nauczyciele często zakazują przynoszenia jej do szkoły, ponieważ rozprasza uczniów podczas lekcji. Z drugiej strony pojawiają się głosy rodziców, którzy uważają, że dzięki fidget spinnerowi ich dzieciom poprawiła się koncentracja. A czy warto kupić tę zabawkę? Myślę, że tylko w przypadku, kiedy zabawa będzie odbywać się pod Waszą kontrolą. Ale ostatecznie i tak na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>