Jaką piaskownicę wybrać? Jak zrobić piaskownicę do ogrodu?

Nie ma dziecka, które nie uwielbiałoby godzinami bawić się w piaskownicy, gdy tylko pogoda na to pozwala. Tam najmłodsi mogą być architektami, budowniczymi, a nawet uczyć się gotować, czy poznawać egzotyczne zwierzęta – wszystko zależy od ich wyobraźni. A jeśli Wy chcecie je mieć przy tym stale na oku, musicie kupić lub samodzielnie zbudować piaskownicę w ogrodzie.

 

W jakim miejscu postawić piaskownicę?

Zanim przejdziecie do poszukiwania piaskownicy idealnej, zastanówcie się, w którym miejscu w ogrodzie ją ustawić.

Jeśli macie mini plac zabaw w ogrodzie, piaskownica powinna być oczywiście w jego pobliżu. Najlepiej jeśli jest to dobrze widoczne miejsce, do którego często zaglądacie, np. przesiadując na tarasie lub wyglądając przez okno kuchenne.

Piaskownica plac budowy

Trzeba jednak uważać, aby nie ustawiać piaskownicy w mocno nasłonecznionej części ogrodu – dziecko nie dość, że może ulec poparzeniu podczas zbyt długiego przesiadywania na słońcu, to także rozgrzany piasek może być dla niego niebezpieczny.

Lepiej też, aby piaskownica nie znajdowała się zbyt blisko ogrodzenia, gdzie dzieci mogłyby być zaczepiane przez przechodniów.

 

Jak wybrać piaskownicę?

To, czym należałoby się kierować w pierwszej kolejności, to rozmiar konstrukcji. Im większa piaskownica, tym lepiej dla maluchów, wiąże się to jednak z kilkoma niedogodnościami. Najczęściej jest tak, że w ogrodzie brakuje po prostu miejsca na duży plac zabaw. Ponadto dużą piaskownicę trudniej przykryć, a wymiana piasku będzie bardziej uciążliwa i kosztowna. Dlatego trzeba na tę kwestię spojrzeć realnie.

Następnie należy określić, czy wolicie piaskownicę drewnianą, czy plastikową. Drewniana jest bardziej estetyczna, a odpowiednio zaimpregnowana oraz wyszlifowana będzie bezpieczna i wytrzymała. Natomiast piaskownice plastikowe są tańsze, lżejsze, łatwiej je przenieść oraz zachwycają bogatą kolorystyką. Sprawdzają się w przypadku najmłodszych dzieci, jednak nie są zbyt wytrzymałe, a plastik na mocnym słońcu nagrzewa się oraz traci kolor.

Plastikowa piaskownica

 

Rodzaje piaskownic do ogrodu

Piaskownice można podzielić na otwarte, do których przez cały czas jest swobodny dostęp oraz zamknięte. Te drugie posiadają specjalną pokrywę, dzięki której można zamknąć konstrukcję. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można uchronić piasek przed zanieczyszczeniem.

Piaskownica zamykana

Następnie wyróżnia się piaskownice ze względu na kształt. Najczęściej są prostokątne lub kwadratowe, mogą mieć jednak bardziej fantazyjne kształty. Bardzo popularne są plastikowe piaskownice w kształcie żółwia, samochodzików, czy misia.

Piaskownica z daszkiem

Dostępne są też piaskownice z daszkiem. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którym nie udało się znaleźć odpowiednio ocienionego miejsca w ogrodzie. Niezwykle wygodne są też piaskownice z ławeczkami.

Piaskownica z ławeczkami

 

Jak zrobić drewnianą piaskownicę dla dzieci?

Możecie też pomyśleć o tym, aby samodzielnie wykonać piaskownicę ogrodową. Będą Wam do tego potrzebne deski ogrodowe, specjalne maty, brezent, piasek oraz oczywiście odpowiednie narzędzia.

Na początku należy wyznaczyć miejsce, w którym będzie znajdować się piaskownica, np. przy pomocy niedużych palików i sznurka. Następnie powinno się wykopać ziemię na głębokość ok. 20 cm i wyrównać spód. Na dół warto położyć matę, która będzie zapobiegać rozrostowi korzeni.

Teraz trzeba zająć się pracami „stolarskimi”, czyli przyciąć deski do odpowiedniej długości oraz orzymocować je przy użyciu wsporników. Całość musi być też dokładnie wyszlifowana zanim zabierzecie się za impregnację.

Możecie zaimpregnować drewno bezbarwną bejcą lub kolorowymi farbami. Na koniec warto byłoby jeszcze całość polakierować.

Natomiast odpowiednio przycięty kawałek brezentu może Wam posłużyć za pokrywę. Powinno się w ten sposób zabezpieczać piaskownicę nie tylko przed deszczem, ale także przed zwierzętami.

Koniecznie obejrzyjcie też krótki filmik, by przekonać się, że budowa piaskownicy wcale nie jest trudnym zadaniem.

 

Wiecie już jaką piaskownicę kupić? A może chcecie wykonać ją sami? Koniecznie napiszcie o swoich pomysłach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>