Jak wybrać trampolinę dla dzieci? Jaka trampolina do ogrodu?

Macie ogród i nie wiecie jak go zagospodarować? Co zrobić, żeby Wasze dzieci jeszcze chętniej przebywały na świeżym powietrzu i pokochały aktywne zabawy, zamiast spędzać całe dnie przed konsolą do gry? W takim razie musicie kupić im trampolinę ogrodową! Tylko zobaczcie, na co należy zwracać uwagę.

 

1. Siatka do trampoliny

Trampoliny ogrodowe można podzielić ze względu na to, czy mają siatkę, czy nie. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Trampoliny bez siatki są łatwiejsze w przechowywaniu, umożliwiają też wykonywanie bardziej skomplikowanych akrobacji, ponieważ można z nich swobodnie zeskakiwać i ponownie wskakiwać. I to właśnie z tego względu w ogóle nie nadają się dla dzieci.

Siatka wokół trampoliny ma za zadanie zabezpieczyć dziecko przed spadnięciem. To oczywiste, że właśnie takie modele będę Wam polecać. Musicie jeszcze tylko wiedzieć, że są trampoliny z siatką zewnętrzną oraz wewnętrzną. Czym się różnią? Tym, po której stronie stelaża znajduje się siatka.

Trampolina ogrodowa

Zalecałabym wybrać trampolinę z siatką wewnętrzną, gdyż nie dość, że chroni przed przypadkowym wypadnięciem, to jeszcze uniemożliwia uderzenie w stelaż, co mogłoby się skończyć potłuczeniem lub – co gorsze – skręceniem kostki. Ten rodzaj trampoliny zdecydowanie należy do najbezpieczniejszych.

 

2. Wielkość i wysokość trampoliny

Wiadomo, że im większa trampolina tym lepiej, bo w środku może bawić się jednocześnie więcej dzieci (a Wy nie będziecie musieli wysłuchiwać kłótni pomiędzy rodzeństwem). Trzeba jednak zachować odrobinę rozsądku i ten parametr dopasować do Waszych możliwości przestrzennych.

Musicie jednak wiedzieć, że im wyżej położona jest mata do skakania, tym bezpieczniej dla Waszych maluchów. Co więcej, powinno się na nią wchodzić przy użyciu drabinki. Przy czym należy zwrócić uwagę na to, czy drabinka jest wytrzymała oraz stabilna.

Drabinka do trampoliny

 

3. Maksymalne obciążenie

Zakłada się, że minimalne obciążenie trampoliny powinno wynosić 150 kg – im więcej, tym lepiej, bo nawet Wy będziecie mogli przyłączyć się do zabawy razem z dziećmi.

Pilnujcie też, aby waga wszystkich osób na trampolinie nie przekroczyła wartości maksymalnego obciążenia, określonego przez producenta, ponieważ w innym wypadku może skończyć się to złamaniem stelaża lub zerwaniem sprężyn. I będzie mieć to poważniejsze konsekwencje, niż zepsucie się trampoliny.

 

4. Stelaż trampoliny

Teraz musicie zwrócić szczególną uwagę na stelaż trampoliny. Nie może być zbyt cienki, ponieważ grozi to jego złamaniem. Powinien natomiast cechować się wysoką wytrzymałością oraz stabilnością. Najlepiej będzie, jeśli porównacie całkowitą wagę kilku trampolin, które znajdziecie. Wybierzcie tę, która jest najcięższa.

Wytrzymała trampolina dla dzieci

I nawet jeśli zdecydujecie się na trampolinę z siatką wewnętrzną, stelaż powinien być dodatkowo obłożony pianką, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas zabawy.

 

5. Sprężyny i mata do skakania

Mata powinna być wykonana z wytrzymałego materiału oraz cechować się dużą sprężystością. Musi być także odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Sprężyny powinny być solidne oraz dobrze zamocowane do maty i stelaża. Z jednej strony muszą umożliwić skakanie, z drugiej natomiast stabilizować całą konstrukcję. W przypadku trampolin z siatką zewnętrzną sprężyny powinny być również osłonięte.

 

Jak Wam się podoba pomysł z zakupem trampoliny do ogrodu? Jeśli już wiecie, czym się kierować przy jej wyborze, nie pozostaje Wam nic innego, jak przeglądanie ogłoszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>