Jakie zajęcia sportowe dla dzieci? 5 propozycji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci

Choć zarówno w przedszkolu, jak i w szkole dziecko uczestniczy w różnych zajęciach sportowych, warto zachęcać je do dodatkowej aktywności. I zachęcać jest tu słowem kluczem, którego nie można mylić ze zmuszaniem do zajęć pozalekcyjnych. Zobaczcie, jaki sport może spodobać się Waszemu dziecku i wybierzcie się z nim na lekcję próbną.

 

1. Piłka nożna dla dzieci

Choć panuje przekonanie, że piłka nożna to domena chłopców, również dziewczynki chętnie uprawiają ten sport. Są to także najczęściej wybierane, dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci.

Tak naprawdę wystarczą odpowiednie buty do piłki nożnej oraz strój, by móc poczuć się jak „prawdziwy” piłkarz. Dlatego warto zainwestować w takie lekcje, jeśli tylko Wasze dziecko wyraża chęć uczestnictwa w nich. A to nietrudno sprawdzić – wystarczy zobaczyć, w co Wasz maluch najczęściej gra z rówieśnikami.

Korki nike

 

2. Baseball i softball

Może Wam się wydawać, że groźnie wyglądająca pałka do baseballu nie jest dla Waszego dziecka, jednak musicie wiedzieć, że ten sport staje się coraz bardziej popularny w Polsce.

Najczęściej zajęcia prowadzą drużyny baseballowe, w wielu przypadkach są one bezpłatne lub trzeba uiścić niewielką opłatę roczną (która jest przeznaczana na zakup sprzętu etc.).

Softball to natomiast damska wersja baseballu, w którą mogą grać dziewczynki. I choć zazwyczaj cały potrzebny sprzęt Wasz maluch dostanie podczas zajęć, możecie kupić rękawicę lub piłeczkę do baseballu. A na pałkę przyjdzie czas, gdy stanie się zapalonym zawodnikiem…

 

3. Pływanie dla najmłodszych

Nie każde dziecko odnajdzie się w sportach zespołowych. Dla nieśmiałych chłopców i dziewczynek gra w grupie, gdzie wynik całej drużyny zależy od pojedynczych osób może być prawdziwą katorgą. Wtedy lepiej wybrać sporty indywidualne, które jednak ćwiczy się w grupie. Dziecko może powoli pokonywać swój wstyd, stając się członkiem zgranej paczki i jednocześnie zdobywać nowe umiejętności we własnym tempie.

Najbardziej popularne są oczywiście zajęcia z pływania dla dzieci, które odbywają się we większości basenach zamkniętych. Dodatkowo, możecie weekendami jeździć z dzieckiem na basen, by obserwować jego postępy i wspólnie spędzać czas. W końcu wystarczy Wam do tego strój kąpielowy.

 

4. Gimnastyka i taniec

Dziewczynki najchętniej uczęszczają na zajęcia gimnastyczne oraz taneczne, choć i chłopcy coraz częściej chętnie się na nie zapisują – szczególnie, gdy chodzi o breakdance lub taniec hip-hopowy.

To kolejne z tych zajęć, na których każde dziecko pracuje nad sobą, będąc jednocześnie częścią grupy. Taka aktywność, podobnie jak pływanie, świetnie wpływa na rozwój fizyczny malucha oraz wykazuje korzystne działanie na jego kręgosłup i prawidłową postawę.

 

5. Karate dla dzieci

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z karate. I choć mogłoby się wydawać, że przecież sporty walki nie są najmłodszych, jest to jedna z lepszych aktywności dla dzieci.

Oprócz tego, że mają charakter ogólnorozwojowy, poprawiają równowagę, kondycją i koordynację, uczą skupienia, dojrzałości i szacunku dla przeciwnika. Oczywiście, można by to samo powiedzieć o prawie każdej z tych dyscyplin sportowych, jednak w karate bardzo duży nacisk kładzie się na kulturę walki. To nie tylko sport. To często też zajęcia o charakterze duchowym (choć nie w znaczeniu religijnym). Te zajęcia brzmią też najbardziej emocjonująco dla maluchów… No i trzeba przyznać, że kimono do karate wygląda imponująco.

Kimono do karate

 

Możliwości jest wiele. Można wybrać sporty drużynowe lub zajęcia indywidualne. Każde z nich zachęcają do ruchu, co jest naprawdę ważne w czasach, gdy dzieci sporą część czasu przebywają w świecie wirtualnym. Jednak trzeba pamiętać, że zajęcia sportowe mają być przede wszystkim zabawą. Dlatego nie ma sensu zmuszać do nich dziecka i zawsze lepiej dopytać się o możliwość uczestnictwa w bezpłatnej lekcji, niż płacić za cały sezon zajęć, które maluch szybko znienawidzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>