Jak przygotować się do świąt wielkanocnych z dziećmi?

Od dziś zaczyna się bardzo ważny okres związany z obchodzeniem świąt Wielkiejnocy. Ten czas powinno spędzać się w rodzinnym gronie, a dzieciom poświęcić troszkę więcej uwagi, choć nie jest to łatwe zadanie podczas intensywnych przygotowań. Dlatego zobacz, jak zorganizować Wielkanoc razem z dziećmi.

 

Postny piątek, a dzieci

Choć dzieci nie obowiązuje post w Wielki Piątek, to doskonała okazja, aby wytłumaczyć im, dlaczego Wy oraz wszyscy dorośli jecie trochę inaczej niż zwykle.

I warto zagonić maluchy wcześniej do spania, by rana miały dużo energii, gdyż czeka je wiele pracy.

 

Pisanki i koszyczek wielkanocny

W Wielką Sobotę dzieci mogą wykazać się fantazją! Wy jedynie musicie im w tym trochę pomagać oraz ich pokierować. A od czego zacząć? Oczywiście od pisanek!

Pisanki

Można przy pomocy sztucznych albo naturalnych barwników zabarwić jajka, ale gdzie wtedy byłaby cała frajda? Niech Wasze dzieci ozdobią pisanki przy pomocy specjalnych farbek, flamastrów, czy gotowych ozdób. Możecie się też wcześniej zaopatrzyć w specjalne naklejki z króliczkami i barankami. Im bardziej kolorowa i twórcza pisanka, tym lepiej. Maluchy będą zachwycone, że ich dzieła biorą udział w tak ważnym wydarzeniu, a Wy będziecie mogli poczuć dumę z ich umiejętności przed zjedzeniem niedzielnego śniadania…

Aplikacje do pisanek

Dzieci powinny też czynnie uczestniczyć w przygotowywaniu koszyczka wielkanocnego. Mogą zapakować pokrojone przez Was potrawy, pieczołowicie ułożyć je tak, aby nic nie wypadło, a na koniec ozdobić wszystko koronkową serwetką, wstążeczką i obowiązkowo bukszpanem.

Koszyk wielkanocny

 

Dekoracje na Wielkanoc

Po południu, gdy już wrócicie ze święcenia koszyczka, maluchy nie powinny spocząć na laurach. Ich zdaniem niech będzie przygotowanie dekoracji. Niech ozdobią wydmuszki, czy stworzą papierowe króliczki, idealne na niedzielny stół. A Wy w tym czasie będziecie mogli dokończyć porządki.

Króliczki dekoracje wielkanocne

 

Śniadanie w Wielką Niedzielę

Śniadanie wielkanocne powinniście celebrować w rodzinnym gronie. I niech maluchy od początku uczestniczą w przygotowaniach – położą zabawne serwetki z żółciutkimi kurczaczkami, stworzą własną kompozycję z samodzielnie przygotowanych dzień wcześniej dekoracji. W trakcie śniadanie należy też oczywiście podziwiać kunszt wykonania pisanek – to element obowiązkowy.

A gdy dzieciaki zaczną się nudzić, zawsze można pobawić się w stukanie jajek, czy urządzić konkurs na najbardziej pomysłową pisankę.

 

Śmigus Dyngus w Lany Poniedziałek

Mam nadzieję, że kupiliście wcześniej odpowiednio efektowne pistolety na wodę? Dla dzieci nie ma większej zabawy, niż polewania innych, a już w szczególności rodziców. Tylko z góry ustalcie zasady, żeby Wasze niewinne szkraby w zabawowym szale nie zapędziły się za bardzo.

Pistolet na wodę

I choć prognozy pogodowe na poniedziałek nie są zbyt optymistyczne, nie rezygnujcie ze wspólnego spaceru. Dzieciom załóżcie wytrzymałą kurtkę przeciwdeszczową, nieprzemakalne kaloszki i kontynuujcie świąteczną tradycję na dworze.

 

Wesołych świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>