Jak przywitać wiosnę z dziećmi?

Choć póki co pogoda na to nie wskazuje, już za kilka dni, bo 21. marca nadejdzie kalendarzowa wiosna. Dlatego bez względu na warunki na dworze, należałoby w odpowiedni sposób przywitać ją z dzieciakami. A jak to zrobić?

Dziecko w wiosennym ogrodzie

 

1. Topienie marzanny na przywitanie wiosny

Najbardziej popularnym sposobem na przywitanie wiosny jest topienie marzanny. A kim jest owa tajemnicza marzanna?

Choć zwyczaj topienia zabawnej kukły zna chyba każdy, mało kto wie, że Marzanna to imię słowiańskiej bogini, która jest symbolem śmierci oraz zimy. Dlatego topi się kukłę przygotowaną na jej „podobieństwo”, aby pożegnać zimę i przywitać nadchodzącą wiosnę.

Marzannę możecie razem z maluchami wykonać ze słomy (jeśli ją posiadacie) lub ze ścinków materiałów i z bibuły. Niech choć trochę swym kształtem przypomina kobietę – nie musi to być wierne odwzorowanie, liczy się przede wszystkim dobra zabawa. A samo topienie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą rodziców. Gdy w pobliżu nie ma żadnego stawu, rzeki, czy jeziora, marzannę można symbolicznie utopić w wannie – maluchom i tak sprawi to wiele radości.

 

2. Sadzenie rzeżuchy

Z czym się kojarzy wiosna? Z roślinnością. Dlatego warto posadzić razem z dziećmi jakieś roślinki. Jeśli nie macie dostępu do ogródka lub jeszcze nie czas, na sadzenie kwiatów, wystarczy do tego celu rzeżucha, którą i tak trzeba przygotować na Wielkanoc.

Nasiona rzeżuchy

Sadzenie rzeżuchy to banalnie proste zadanie, które od początku do końca mogą samodzielnie wykonać dzieci. Niech do ich obowiązków należy również podlewania roślinki – w ten sposób będą uczyć się odpowiedzialności.

 

3. Pierwszy, wiosenny spacer

Niezależnie od pogody, należy udać się na pierwszy, wiosenny spacer. Możecie wybrać się do pobliskiego lasu lub do parku, albo pojechać gdzieś dalej. Niech dzieci pilnie wypatrują przebiśniegów, krokusów, czy przylaszczek – to pierwsze oznaki wiosny. Taki spacer może być da maluchów wspaniałą lekcją przyrody.

Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze, dlatego zachęcam Was do zaznajomienia się jeszcze raz z wpisami o tym, jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową oraz kalosze.

Kalosze na spacer

 

Koniecznie musicie zaplanować dla najmłodszych atrakcje na pierwszy dzień wiosny, nawet jak w szkole, czy w przedszkolu odbędą się specjalne zajęcia z tej okazji. Dla nich ważne będzie to, że w tak atrakcyjny sposób spędzają czas ze swoimi rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>