Jedziemy na wakacje! Czyli krótki poradnik, jak podróżować z dzieckiem

Wakacje to czas, gdy wybieramy się z naszym maluchem w małe i duże podróże samochodem. Dlatego dziś przypominamy, o czym trzeba pamiętać, by przebiegła bezproblemowo. Tak więc pakujemy wszystko, co potrzebujemy i w drogę!

Kiedy warto wyruszyć w dłuższą podróż?

Jeśli podróż samochodem ma potrwać kilka a nawet kilkanaście godzin, najlepiej rozpocząć ją późnym wieczorem (jeśli nie macie problemów z prowadzeniem samochodu w nocy) lub wczesnym rankiem (około 4:00 – 5:00). Jest szansa, że dziecko spokojnie prześpi większość podróży. Poza tym nie ma korków i nie jest gorąco.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Jeśli podczas jazdy samochodem dziecko skarży się na ból głowy, zawroty, nudności to raczej pewne, że macie do czynienia z chorobą lokomocyjną. Aby pomóc dziecku, dobrze posadzić je obok kierowcy lub na miejscu za kierowcą. Warto zachęcić je, by obserwowało horyzont. Przed podróżą podajcie dziecku lekkostrawny posiłek i w trakcie jazdy nie podawajcie mu gazowanych napojów. Spróbujcie zająć malucha jakąś zabawą, np. grą słowną, śpiewaniem piosenek, by odwrócić jego uwagę od przykrych objawów choroby. Zadbajcie o to, by w samochodzie nie było duszno i gorąco. Lepiej też zrezygnować z samochodowych zapachów, odświeżaczy i mocnych perfum. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, by przyjmować środki farmakologiczne, zawsze miejcie je przy sobie. Inne sposoby na złagodzenie skutków choroby to żucie miętowej gumy, wypicie imbirowej herbaty lub zjedzenie imbirowych cukierków.

Czym zająć dziecko podczas podróży?

PodróżSposobów jest naprawdę wiele. Możemy na przykład wyposażyć dziecko w przenośny odtwarzacz DVD – dzięki temu będzie mogło oglądać swoje ulubione bajki, karty do gry, e-booki z bajkami, płyty CD z piosenkami, które możemy wspólnie śpiewać, poręczne zabawki interaktywne, odtwarzacz mp3 (są również przytulanki z wbudowanym odtwarzaczem) a dla chłopców świetna będzie zabawkowa kierownica.

PodróżMożemy także sami wymyślać zabawy, np. gry słowne, zgadywanki, litery i słowa (zabawa polegająca na wymyśleniu jak największej liczby słów zaczynających się na daną literę), wymyślanie ciekawych historyjek.

Dla starszych dzieci proponujemy zabawę w rozpoznawanie znaków drogowych, marek mijanych samochodów, grę w statki, kółko i krzyżyk albo państwa i miasta czy kamień, papier, nożyczki.

Jedzenie i picie – co ze sobą zabrać?

Najważniejsze, by to co zabieracie ze sobą i zamierzacie podać dziecku w trakcie podróży lub postoju było lekkostrawne i jak najmniej brudzące. Co warto mieć pod ręką? Kanapki (najlepiej małe i bez sosów), owoce (sprawdzą się np. banany, jabłka, warto też wcześniej je obrać i pokroić), przekąski typu wafle ryżowe, suszone owoce, chipsy z owoców. Do picia najlepsza będzie woda, ewentualnie sok lub herbatka.

Co jeszcze warto ze sobą mieć?

W samochodzie powinien znaleźć się samochodowy podgłówek do spania i kocyk, ubranie na zmianę, samochodowe zasłonki przeciwsłoneczne, chusteczki nawilżane lub żel antybakteryjny do mycia rąk. Warto też wyposażyć się w specjalny stoliczek – nakładkę na fotelik samochodowy (jeśli nie ma go w zestawie), na którym dziecko będzie mogło trzymać zabawkę albo picie.

Zaprezentowane gry i zabawki znajdziecie tu:
Kostka sensoryczna – 20zł
Muzyczna kierownica – 20zł
Magiczny szkicownik – 49zł
Interaktywny quiz Hello Kitty – 9zł
E-book „Harry Potter i kamień filozoficzny” – 5zł
Bajki DVD – 3zł
Tablet edukacyjny – 20zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>