Jak wybrać idealny fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy jest nieodłącznym elementem każdej podróży samochodem z dzieckiem, bo zgodnie z przepisami Unii Europejskiej inaczej podróżować nie może. Dlatego tak ważne jest, by kupić fotelik, który będzie bezpieczny, wygodny i funkcjonalny. Co trzeba koniecznie o nim wiedzieć?

Zacznijmy od garści informacji. Foteliki samochodowe dzielimy na kilka rodzajów, w zależności od wagi dziecka. Mamy więc: fotelik dla niemowląt (odwrócony tyłem do kierunku jazdy) dla dzieci o wadze do 13 kg, fotelik (odwrócony przodem do kierunku jazdy) dla dziecka o wadze od 9 do 18 kg, fotelik podwyższający dla dziecka o wadze od 15 do 25 kg, podstawkę podwyższającą dla dziecka o wadze od 22 do 36 kg.

Ważne!

Wszystkie typy fotelików muszą posiadać odpowiednie certyfikaty – muszą być zgodne z normami UE lub UN-ECE (Europejska Komisja Gospodarcza ONZ). Przed zakupem jakiegokolwiek fotelika koniecznie sprawdźcie, czy posiada homologację wg norm: ECE R44-03 lub ECE R44-04. Warto zapoznać się też z wynikami testów bezpieczeństwa, wygody i łatwości obsługi fotelików, publikowanych przez niezależne instytucje.

fotelikiA teraz kilka zasad wyboru odpowiedniego fotelika:

Fotelik dla niemowlaków powinien mieć w zestawie specjalną wkładkę, która dodatkowo zabezpiecza główkę i zapewnia wygodną i bezpieczną pozycję.

Wybierajmy foteliki, które posiadają własne trzypunkowe lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Dobrze jeśli foteliki dla starszych dzieci (czyli te w kategorii wagowej 15-36 kg) posiadają zabezpieczenie przed kolizją boczną, regulację wysokości zagłówka i możliwość pochylenia fotelika.

Trzeba też upewnić się, że fotelik będzie pasował do naszego samochodu, szczególnie gdy fotelik nie ma systemu iso-fix. To specjalny system, który umożliwia zamontowanie go bez użycia pasów samochodowych. A konkretnie – w samochodzie między siedzeniem a oparciem zwykle znajdują się specjalne uchwyty, pozwalające na wpięcie uchwytów zamontowanych w foteliku. Jeśli wybieramy fotelik bez tego systemu (albo musimy taki wybrać, ponieważ nasz samochód nie jest dostosowany do systemu iso-fix), sprawdźmy czy mamy wystarczająco długie pasy bezpieczeństwa, by go dobrze zamocować. Sprawdźcie też, czy po prawidłowym zamontowaniu fotelik jest stabilny (nie powinien kołysać się i „odrywać” od siedzenia – jeśli tak jest, zrezygnujcie z zakupu).

Zwracajmy także uwagę, z czego wykonana jest tapicerka fotelika. Musi być przewiewna i najlepiej ściągana – wtedy łatwo utrzymać ją w czystości.

Jeśli mamy już wybrane konkretne modele fotelika i pozostaje tylko podjąć decyzję, który wybrać, zabierzmy na takie ostatnie zakupy swojego malucha. Sprawdźmy, czy dziecku jest wygodnie, jak się w danym foteliku układa, czy nic go nie uwiera i czy nie będzie mu za ciasno.

Na koniec – dobrze, by fotelik posiadał parę przydatnych szczegółów: ochraniacze na pasy (szelki), daszek chroniący przed deszczem (w fotelikach-kołyskach dla noworodków), schowki na drobiazgi, uchwyty na bidon, kubek (w fotelikach dla starszych dzieci).

A gdy już wybierzecie odpowiedni fotelik, możecie bezpiecznie podróżować ze swoim dzieckiem gdzie tylko chcecie :)

Foteliki samochodowe znajdziecie także na Sprzedajemy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>