Maluch i Polonez. Za którym samochodem tęsknisz bardziej?

Zarówno Maluch, jak i Polonez były kiedyś symbolami luksusu, o których marzyło wielu. Konstrukcyjne wady obu pojazdów nie zmniejszały ich popularności. W sporej mierze wynikało to po prostu z braku alternatywy na rynku. Dziś, po latach, wspominamy jednak z sentymentem oba samochody.


samochód maluch wyścig

Fiat 126p

Pierwszego Malucha wyprodukowano w 1973 w Bielsku. Do jego produkcji użyto włoskich części. Ogromną popularność zyskał miedzy innymi dzięki wystąpieniu w słynnym serialu „Czterdziestolatek„. Jeździł nim bowiem inżynier Karwowski. Posiadanie Fiata 126p wiązało się więc z wysokim statusem społecznym.


samochód czerwony maluch
Sprawdź Fiata 126p na Sprzedajemy.pl


Wielu z nas kojarzy przede wszystkim charakterystyczny klekot tego samochodu, a także specjalny bagażnik z przodu, do którego niewiele się mieściło. Nie było to jednak przeszkodą na drodze ku temu, by pięcioosobowa rodzina z Górnego Śląska dojechała nim nad Morze. Wielu z nas kojarzy również sytuacje, w których częściej konieczne było pchanie tego samochodu. Mimo wszystko jednak z kultowym Maluchem często wiążą się najpiękniejsze wspomnienia naszej młodości, więc zawsze będziemy już patrzeć na ten samochód przez różowe okulary.


samochód granatowy polonez caro

Polonez Caro

Po kilku latach produkcji Fiata 126p pojawiło się w Polsce zapotrzebowanie na samochód bardziej nowoczesny i większy. Pamiętam jeszcze z dzieciństwa sytuację, gdy wujek kupił sobie Poloneza Caro. Lśnił wtedy jak limuzyna z amerykańskich filmów.


Zobacz, jakie Polonezy znajdziesz na naszym serwisie.


Samochód dość szybko zaczął się kojarzyć z pojazdem biznesowym. Zyskał popularność nie tylko w naszym kraju. Bardzo szybko zaczęto go eksportować do 40 innych państw. Produkowano go przez 30 lat, a na drogach można go zobaczyć nawet teraz. Bardziej zmodyfikowane wersje brały udział nawet w wyścigach samochodowych.

A Wy, za którym z tym pojazdów tęsknicie bardziej? Z którym wiążą się ciekawsze wspomnienia?

Odpowiedz