Intel Extreme Masters w Katowicach – czy e-sport, to również sport?

Jimmy Kimmel w swoim programie stwierdził, że oglądanie innych graczy w trakcie gry jest jak pójście do restauracji i oglądanie innych ludzi, którzy jedzą twoje jedzenie. Osoby, które od kilku lat przybywają na Intel Extreme Masters do stolicy Górnego Śląska mają raczej inne zdanie na ten temat. Poruszmy temat kontrowersyjny dla starszego pokolenia: jak można wygrywać dziesiątki tysięcy dolarów, grając w gry komputerowe?

Intel Extreme Masters Poland 2016

zdjęcie: intelextrememasters.comWiele osób pamięta jeszcze ze swojego dzieciństwa granie w takie tytułu jak Diablo II, Heroes of Might and Magic czy Grand Theft Auto. Już wtedy oglądaliśmy kolegów, którzy radzą sobie z jakimś poziomem lepiej od nas. Obecnie wszystko zostało przeniesione na znacznie większą skalę. Za pomocą takich serwisów jak Twitch czy gaming.youtube.com możemy oglądać innych graczy z całego świata, często znacznie lepszych do nas.

Piłka nożna i e-sport

Football w Polsce jest uznawany za sport narodowy i przyciąga do odbiorników spore rzesze widzów. E-sport to jednak całkowicie nowe zjawisko, które z jednej strony jest bardzo popularne wśród młodych ludzi, jednak jest niemal całkowicie niezrozumiałe dla osób po 40 roku życia. Łatwo nam sobie wyobrazić całą rodzinę oglądającą mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej. Niemal niemożliwe jednak, nawet teoretycznie, wydaje się zobaczenie tej samej rodziny w czasie oglądanie rozgrywek w Starcrafta.Zagraj w Starcrafta w wolnej chwili.

Czy jednak jesteśmy w stanie wskazać jakąś różnicę jakościową między kibicem piłki nożnej i kibicem e-sportu? Wydaje mi się, że nie. I jedni i drudzy oglądają to, co wywołuje w nich emocje i to, co sprawia im przyjemność. Należy również zauważyć, że oglądanie piłki nożnej nie sprawia, że jesteśmy wysportowani i szczupli, choć pewnie wiele osób chciałoby, by działało to właśnie w ten sposób. Świetnie tłumaczy to znany youtuber Włodek Markowicz:
Ogromny biznes

W zeszłym roku do Katowic przybyło ponad 100 000 osób, by oglądać najlepszych graczy na świecie. W tym roku ta liczba na pewno zostanie pobita. Pula nagród to 500 000 dolarów w co trudno uwierzyć wszystkim tym, którzy nie śledzą na bieżąco rynku. Biznes gamingowy to jedna z najlepiej rozwijających się branży. Z grami wiąże się nie tylko sprzęt, ale również cała kultura, która również jest monetyzowana w postaci różnego rodzajów gadżetów, konwentów, a nawet filmów. Fani również przebierają się za postacie związane z grami. Ta kultura nosi nazwę Cosplay i pojawiła się w Japonii, jednak bardzo szybko trafiła na stary kontynent i do Ameryki.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że gracz to właściwie już zawód. Istnieje wiele zespołów, które mają swoich trenerów i grają po 8 godzin dziennie w oddalonych od ludzkich siedzib domkach, by nikt nie poznał ich strategii przed turniejem. W samej Japonii gamerzy to prawdziwi celebryci. Rozpoznaje się ich na ulicy, występują w telewizji, a na opakowaniach sprzętów komputerowych można zobaczyć ich podobiznę. Nie narzekają na brak ofert reklamowych, z których zysk stanowi często 90% ich dochodów.


Counter strike
Sprawdź gry komputerowe na sprzedajemy.pl

Intel Extreme Masters 2016

4-6 marca katowicki Spodek będzie gościł najlepszych graczy z całego świata. Jeśli chcecie zobaczyć rozgrywki na najwyższym poziomie, to jest to najlepsze miejsce, w jakim możecie się znaleźć.

Odpowiedz