Jak zostać astronautą?

Jeśli wydaje Ci się, że trudno dostać się na prawo i medycynę, to na pewno nie znasz jeszcze wymagań, jakie stawia NASA swoim przyszłym astronautom. Całkiem niedawno zaczął się proces rekrutacji. Sprawdźcie, czy macie szansę spełnić swoje marzenia.


Kosmos rakieta kosmonauta NASA

Niewiele osób ma szansę znaleźć się w przestrzeni kosmicznej. Dla wielu z nas na zawsze pozostanie to tylko marzeniem wyniesionym z lektury książek science fiction. Jednak wąska grupka ludzi będzie miała szansę oglądać Ziemię z zupełnie innej perspektywy. NASA ma zamiar znaleźć 14 osób, które zostaną astronautami. Niektórzy z nich być może polecą nawet na Marsa.

Jakie wymagania musisz spełnić?

Same chęci jednak nie wystarczą. Wymagania są bowiem bardzo szczegółowe. Zaczynają się już na poziomie wzrostu. Musimy zmieścić się w przedziale: 1,57-1,90 m. Również nasze serce musi być w idealny stanie: ciśnienie krwi nie może być w stanie spoczynku wyższe niż 140/90. Możemy nosić szkła kontaktowe, jednak nie możemy popełnić ani jednego błędu w czasie badania wzroku. Musimy również, niestety, posiadać amerykański paszport.

Jest jeszcze kilka drobnych szczegółów. Warto mieć doktorat z kierunków inżynierskich i dobrze pochwalić się 1000 wylatanych godzin jako pilot.


Mars kosmos łazik curiosity

Zobacz Czerwoną Planetę przez teleskop astronomiczny.

A może misja na Marsa?

Szczególną uwagę przykuwa misja załogowa na Marsa. Dla jednych jest to kolejny krok w rozwoju ludzkości, jednak jej przeciwnicy zwracają uwagę na aspekt etyczny. Osoby, które zostaną wysłane na czerwoną planetę, nigdy z niej nie powrócą.

Wszyscy, którzy muszą pozostać na Ziemi, mogą jednak posłuchać nieśmiertelnej piosenki zmarłego niedawno Dawida Bowie:


Odpowiedz