Pracownicy IT – jak ich znaleźć, zatrudnić i zatrzymać w firmie?


Branża IT jest wyjątkowa pod każdym względem. Nie tylko tempa rozwoju, ale i ogromnej specjalizacji. Praca w IT jest więc dużym wyzwaniem dla pracowników. Muszą mieć wykształcenie, ale przede wszystkim wiedzę i doświadczenie. Dobry specjalista jest kreatywny, szybko się rozwija, ale i ambitny. Na rynku wciąż brakuje pracowników IT, więc trudno jest nie tylko ich zdobyć, ale przede wszystkim – zatrzymać w firmie. Jak tego dokonać?

informatyk przy laptopie

Jak znaleźć pracowników IT?

Jak już zaznaczono na wstępie – branża IT rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów gospodarczych. Przekłada się to na ogromne zyski, ale także na ciągły brak pracowników. Mimo, że rocznie uczelnie wypuszczają na rynek wielu absolwentów, a wiele osób uczy się na własną rękę w celu przebranżowienia, wciąż brakuje specjalistów. W branży IT o bezrobociu długo się nie będzie mówić. Jak więc szukać specjalistów?

Oczywiście najskuteczniejszą metodą pozwalającą pozyskać nowych pracowników do działów IT jest korzystanie z sieci kontaktów. Najlepiej więc prosić o polecenie kogoś z zatrudnionych już specjalistów. Wiadomo, że nikt nie poleci osoby o niskich kwalifikacjach lub problematycznej, np. we współpracy, bowiem przecież będzie musiał sam z nim pracować. Jeśli zaoferuje się pracownikowi profit z polecenia, wówczas z chęcią popyta wśród znajomych, czy nie chcieliby pracować w jego firmie.

Oczywiście kolejną metodą jest dodanie ogłoszeń o pracy. Dzisiaj taka metoda jest bardzo popularna z uwagi na to, że jest niedroga, mało angażująca, a efektywna. Warto jednak wiedzieć, że aby specjaliści IT odpowiadali na ogłoszenie, musi być ono dobrze napisane. Przede wszystkim zarówno wymagania, jak i to, co firma ma do zaoferowania, muszą być napisane jasno i precyzyjnie. Dzięki temu kandydat będzie wiedział, czego może się spodziewać po danym przedsiębiorstwie, ale i czy spełni oczekiwania pracodawcy.

laptop lenovo

Co zrobić, by zatrudnić specjalistę IT?

Należy sobie zdawać sprawę, że by zatrudnić specjalistę informatyka, nie wystarczy znalezienie chętnego do pracy, który będzie miał wymagane kwalifikacje. Dzisiaj w kontekście rynku pracy często mówi się o rynku pracownika a nie pracodawcy. Widoczne jest to szczególnie w branży IT. Właśnie dlatego trzeba zrobić wszystko, by pracownik zechciał w ogóle podjąć zatrudnienie w firmie. Jak tego dokonać?

Wiele osób myśli, że kluczowe jest wynagrodzenie. Oczywiście, że tak. Tylko, że to jak ma być wysokie to często reguluje rynek. Tak więc samo kuszenie pieniędzmi nie wystarczy. Pracownicy IT to osoby ambitne, które lubią realizować cele, podnosić poprzeczkę, więc kluczowe będzie to, czy wypłata ma szansę wzrosnąć. Co więcej, dla nich ważne jest to, by móc się w firmie rozwijać. Chodzi nie tylko o naukę czegoś nowego, ale i możliwości awansu. Warto o tym mówić, czy jest w ogóle jakaś ścieżka kariery. Nie mówiąc o finansowaniu kursów, szkoleń, studiów podyplomowych.

Aby zatrudnić dzisiaj informatyka, trzeba mu też zagwarantować benefity. Jakie? Z pewnością karta zniżkowa do obiektów sportowych to absolutne minimum, tak jak i prywatna opieka zdrowotna, dodatkowe ubezpieczenie. Dla pracowników ważne jest też to, czy mogą na przykład przychodzić do pracy w nieokreślonych godzinach, pracować zdalnie.

Jednak to, o czym wielu zapomina, to kwestia atmosfery, jaka panuje w firmie. Nikt nie będzie chciał pracować w przedsiębiorstwie, w którym nikt się z nikim nie lubi, nie ma jak się integrować. Pokoje socjalne, w tym do gier i wypoczynku – to jest bardzo ważna sprawa.

naprawianie laptopa

Jak zatrzymać informatyka w firmie?

Na koniec kwestia zatrzymania pracownika w firmie. Wiele na ten temat już napisano w poprzednim akapicie. Obietnice składane podczas rekrutacji muszą mieć przełożenie na rzeczywistość. Pracownik IT zostanie w firmie nie tylko, jak pieniądze się będą zgadzać, a on będzie mógł robić swoje.Dla niego ważne jest to, by mógł się rozwijać. Co więcej, istotne jest też jasne określenie zakresu odpowiedzialności. Pracownicy IT doceniają pracę przy ciekawych projektach, możliwość awansu uzależnioną od wyników w pracy. Nie można zapomnieć i o tym, by polityka personalna była powiązana ze strategią firmy. Pracownik musi wiedzieć dokąd zmierza firma, by to przełożyło się także i na jego cele zawodowe.

Odpowiedz