Transport, spedycja, dystrybucja – jak znaleźć kierowcę, dostawcę, kuriera?


Analizując dane z barometru zawodów jasno widać, że jednym z najbardziej deficytowych zwodów jest kierowca. Brakuje zarówno kierowców krajowych, jak i międzynarodowych. Co zrobić, by znaleźć chętnych do pracy, gdy prowadzi się firmę transportową?

tiry na autostradzie

Dlaczego tak trudno zatrudnić kierowców?

Trzeba sobie jasno odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego tak trudno zatrudnić kierowców? Przede wszystkim z uwagi na rozwój branży, potrzebnych jest wielu pracowników. Okazuje się, że co piąty, a może nawet i więcej, pracodawca w sektorze transportowym ma problem z obsadzeniem stanowisk kierowców w firmie. Już we wszystkich województwach kierowcy ciężarówek i kierowcy ciągników siodłowych (tzw. tirów) są na liście zawodów deficytowych. Ten problem widoczny jest zresztą nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Dlaczego tak się dzieje? Zwłaszcza, że zarobki kierowców kształtują się średnio na poziomie 7 tys. zł brutto w transporcie międzynarodowym, a 5 tys. zł brutto w transporcie krajowym? Jest to przecież jedna z najlepiej wynagradzanych grup zawodowych, oczywiście biorąc pod uwagę takie profesje, które nie wymagają wykształcenia.

Powodów jest kilka. Głównym problemem jest wysokość zarobków. Osoby pracujące jako kierowcy, zwłaszcza międzynarodowi narzekają na wysokość swojego wynagrodzenia. Zwłaszcza, że rozmawiają na parkingach podczas postojów i wiedzą, jak kształtują się zarobki innych. Stąd częste rotacje.

Ponadto wiele osób rezygnuje z pracy jako kierowca z uwagi na jej tryb. Zwłaszcza w przypadku transportu międzynarodowego wyjazdy są na długie trasy, a to powoduje długą rozłąkę z rodziną. Dla wielu osób brak komfortu w trasie również staje się uprzykrzający.

Nie można nie wspomnieć i o problemie braku regularności wypłat. Zdarza się, z uwagi na specyfikę rozliczeń w branży, że kierowcy muszą długo czekać na wynagrodzenie.

TIR MAN

Transport, spedycja, dystrybucja – gdzie szukać pracowników?

Nie ma co się oszukiwać. Aby znaleźć pracowników należy ich szukać. W dodatku nie od czasu do czasu, gdy jest potrzeba. Najlepiej cały czas być na etapie poszukiwań. Oczywiście w bardziej bierny sposób. Jaki? Najlepiej po prostu zamieścić ogłoszenie o pracy w dziale transport, spedycja, dystrybucja na naszym serwisie i jeśli się ktoś zgłosi, przyjrzeć się jego kandydaturze. Dlaczego to takie ważne? Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś je zobaczy. Zwłaszcza osoba o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu, a przecież takie są najmilej widziane. Tak więc nie ma na co czekać, jeśli prowadzi się firmę transportową, trzeba siąść i spisać ogłoszenie i zamieścić je w Internecie. Dzisiaj to właśnie w ten sposób najwięcej osób szuka pracy.

TIR DAF

Co zaoferować kandydatowi na kierowcę?

Bardzo ważne jest to, by szukając chętnych do pracy na stanowisko kierowcy, skupić się nie tylko na wynagrodzeniu, ale i innych aspektach, które mogą sprawić, że oferta będzie atrakcyjna. Wiadomo, że każdy chce dobrze zarabiać, ale istotne jest też to, na jakiej zasadzie wyliczane jest wynagrodzenie i jaka jest forma stosunku o pracę.

Wciąż mówi się o tym, że wiele osób pracuje na umowę zlecenie. Oferując umowę o pracę może być znacznie łatwiej o pozyskanie chętnych. Drugą sprawą jest forma naliczania wynagrodzenia. Często kierowcy dostają podstawę, a więc mają niskie odprowadzane składki na emeryturę, a reszta pensji to różne dodatki. Lepiej podnieść kwotę bazową, gdyż to dowód dla kierowcy, że i po skończeniu pracy będzie miał relatywnie godne życie.

Nie można nie zapominać i o tym, że pojazd dla kierowcy staje się jego drugim domem. Ważna jest więc klasa samochodu, jego stan techniczny i wyposażenie. Tyczy się to zwłaszcza kierowców krajowych i międzynarodowych, ale także kurier czy dostawca chce poruszać się po mieście w komfortowych warunkach.

Dla osób zatrudniających się jako kierowca często ważne jest też dofinansowanie szkoleń. Należy brać to pod uwagę nie tylko jako inwestycja w pracownika, ale i firmę. Kierowca, który oprócz kategorii C ma także E jest większym atutem. Nie mówiąc już o takich uprawnieniach jak przewóz towarów niebezpiecznych, żywności czy zwierząt. Warto więc inwestować w rozwój pracowników.

Odpowiedz