Narciarstwo biegowe – czy dla każdego? Jak zacząć przygodę z nartami biegowymi?

Zima w tym roku dopisała i każdy szuka sposobów na to, by z niej skorzystać. Jedni jeżdżą na łyżwach na odkrytych lodowiskach, inni wybierają snowboard lub jazdę na nartach. Jest jeszcze jeden sport, który na nowo stał się popularny. Mowa o narciarstwie biegowym. Czym się charakteryzuje? Dla kogo jest? Podpowiadamy!

narciarstwo biegowe

Dlaczego warto jeździć na nartach biegowych?

Na samym początku zastanowimy się nad tym, dlaczego w ogóle warto jeździć na nartach biegowych? Biegówki w przeciwieństwie do nart zjazdowych nie wymagają zbyt wielu umiejętności i wysiłku. Oczywiście warto jest przygotować się do nich latem i jesienią, na przykład spacerując, oprawiając nordic walking i inne aktywności mniej lub bardziej wymagające. Jednak narciarstwo biegowe jest sportem dla każdego! Bez względu na umiejętności, wiek i stan zdrowia. Wiadomo, że osoby z kontuzjami, czy wadami serca powinny sobie odmówić takiego sportu, ale większość się w nim odnajdzie.

A dlaczego warto? Przede wszystkim z uwagi na to, że to całkiem przyjemna i niespecjalnie wymagająca dyscyplina sportu. Ponadto jest to aktywność zimowa prostsza niż jazda na nartach zjazdowych czy snowboardzie. Co więcej, narciarstwo biegowe pozwala na obcowanie z przyrodą. Trasy są poprowadzone w atrakcyjnych krajobrazowo miejscach w całej Polsce.

Warto zaznaczyć, że mimo iż nie jest to sport bardzo męczący, pozwala na szybkie spalanie kalorii. Spala się 600-700 kcal w godzinę! Tak więc docenić je mogą zarówno osoby mało aktywne fizycznie, jak i miłośnicy różnych dyscyplin. Oni pokochają zwłaszcza wpływ narciarstwa biegowego na budowanie wydolności organizmu. Ma też ogromne znaczenie dla równomiernego rozwoju wszystkich mięśni i ćwiczenia równowagi. Wiele mówi się również o tym, by narciarstwo biegowe potraktować jako wstęp do zjazdowego. Pozwala bowiem na wyćwiczenie utrzymywania równowagi. Jeśli udaje się to na tak wąskich i długich nartach, to i na szerszych i krótszych się sprawdzimy.

Jaki sprzęt jest potrzebny do narciarstwa biegowego?

Oczywiście nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że aby uprawiać narciarstwo biegowe, niezbędne są narty biegowe. Jakie? Jest kilka rodzajów. Podzielić je można na 3 rodzaje: biegówki, a więc sportowe i rekreacyjne narty, śladowe i back country. Nie bez znaczenia jest też podział z uwagi na styl poruszania. Są bowiem narty do poruszania się klasycznego i łyżwowego. Jakie wybrać? Najlepiej zastanowić się nad tym, na jakich trasach będziemy się poruszać. Co więcej, nie bez znaczenia jest też kondycja. Istotne jest to, by nie kupować na początek drogiego sprzętu. Lepiej postawić na używany. A na pierwsze wyjście – wypożyczyć narty biegowe.

narty biegowe

Do kompletu z nartami potrzebujemy kijków. Ich długość zależy od wzrostu i stylu biegania. Dobrze dobrany kijek jest wtedy, gdy po wbiciu w śnieg ramię i przedramię tworzą kąt prosty. Idealnie dobrana długość gwarantuje przyjemną jazdę, ale i umożliwia prawidłową pracę rąk. Kijki stosowane na biegówkach nie są regulowane, więc należy starannie dobrać ich długość. Istotne jest też to, że kijki do nart biegowych nie mogą być zbyt giętkie.

kijki do biegówek

A jakie wiązania do nart biegowych kupić? Na co zwrócić uwagę? Jakie buty do nart biegowych będą najlepsze? Przede wszystkim najlepiej kupić je w zestawie. Z uwagi na to, że na rynku są różne typy, jedne z drugim mogą nie być kompatybilne. Dobre buty do nart biegowych sięgają nad kostkę i mają doszyty stuptut, aby zapobiegać dostawaniu się śniegu do środka.

buty do nart biegowych

A jak ubrać się na narty biegowe? Najlepiej tak, jak do uprawiania innych sportów zimowych, a więc na „cebulkę”. Im szybsze tempo, tym strój powinien być lżejszy. Nie może też krępować ruchów. Najlepiej więc założyć bieliznę termiczną, warstwę ocieplającą i nieprzemakającą. Odzież do narciarstwa biegowego może się nie sprawdzić. Dobrze, by spodnie umożliwiały duży wykrok. Nie można zapomnieć też o czapce, kominiarce lub buffce i rękawiczkach. Przydają się też okulary.

Gdzie na narty biegowe?

A gdzie wybrać się na narty biegowe? Oczywiście do stolicy polskiego narciarstwa biegowego, czyli do Jakuszyc! Z uwagi na specyficzny klimat są nazywane Polską Alaską. Śnieg w nich jest już nawet w kwietniu. Co więcej, do dyspozycji ma się 100 km tras o różnym stopniu trudności. Co prawda trasy są bardziej nizinne niż górskie, więc nie każda osoba zaawansowana się tam odnajdzie. Co ciekawe, w Jakuszycach odbywa się wiele imprez biegowych, w tym najstarsza i największa – Bieg Piastów i Bieg Retro, w którym może wziąć udział każdy, kto postawi na bieg w starych, drewnianych nartach.

Na narty biegowe można udać się i w Beskid Śląski. Na Przełęczy Kubalonka znajduje się 18 km całkowicie zmodernizowanych tras narciarskich. Świetnie prezentują się również trasy w Bieszczadach – w Wetlinie. Narciarstwo biegowe można uprawiać również na Wzgórzach Dylewskich, na Mazurach w okolicach Mrągowa i oczywiście w Górach Stołowych i w Tatrach. Tam najlepiej wybrać się pod Krokiew i do Doliny Chochołowskiej.

Prawda jest jednak taka, że w wielu polskich miastach w lasach i parkach można liczyć na trasy do narciarstwa biegowego. Z tym, że niekoniecznie są dobrze przygotowane i trzeba posiadać własny sprzęt, bo o wypożyczalnię trudniej niż w Jakuszycach, Tatrach czy Beskidach.

Odpowiedz