Co zrobić, by znaleźć pracowników fizycznych do swojej firmy?

Dzisiaj, gdy do czynienia mamy z rynkiem pracownika, nie jest łatwo znaleźć osoby do pracy. Okazuje się jednak, że problemy są z kandydatami z określonymi kwalifikacjami, ale nie tylko… Nawet zatrudnienie osób chętnych do pracy fizycznej może nastręczać problemów, dlaczego? O tym poniżej. Podpowiadamy, jak napisać ogłoszenie, by znaleźć osoby do tego typu zajęcia.

pracownik fizyczny

Dlaczego trudno znaleźć pracowników?

Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego tak trudno dziś zatrudnić pracowników i to do pracy fizycznej. Oczywiście z uwagi na niskie bezrobocie po prostu jest mniej kandydatów. O ile w przypadku stanowisk, w których wymagane są konkretne umiejętności i wykształcenie, trudność wynika z malej ilości osób, które by je spełniały, o tyle w przypadku osób do pracy fizycznej, wynikiem jest tez duża migracja między zakładami. Pracownicy zatrudniają się tam, gdzie są najlepsze warunki. Trzeba więc wyjść temu naprzeciw.

pracownicy w zakładzie pracy

Jak szukać osób do pracy fizycznej?

A jak szukać chętnych do pracy? Najlepiej zamieszczając ogłoszenie w naszym serwisie w kategorii Praca. Dlaczego? Dzisiaj większość z nas szuka zatrudnienia przez Internet. To w sieci ogłoszenia są aktualne, łatwo dostępne. Warto więc z tego skorzystać.

W ogłoszeniu nie może zabraknąć informacji o miejscu pracy, wymaganiach, ale i tym, co pracodawca ma do zaoferowania. Dzisiaj coraz częściej nie unika się pisania o tym, ile wynosi wynagrodzenie. Nie ma co zatajać takiej informacji. Może to ona sprawi, że łatwiej będzie kogoś pozyskać. Czasami po prostu nie chce się odpowiadać na ogłoszenia, gdy nie wiadomo w ogóle, czy spełniają oczekiwania.

W przypadku pracy fizycznej sprawdza się również program poleceń. Wówczas pracownik, który poleci kogoś do pracy i osoba ta podejmie zatrudnienie i nie zwolni się np. przez pół roku, otrzymuje dodatkową premię.

pracownik budowlany

Co zrobić, by zatrzymać pracowników fizycznych w swojej firmie?

Tak jak już wspomniano, w przypadku pracy fizycznej, wiele osób nie przywiązuje się do jednego miejsca pracy. Praca jaką mają wykonywać w wielu zakładach jest podobna, tak jak warunki zajęcia. Tak więc powodem, który świadczy o tym, czy ktoś się zatrudni w naszej firmie jest to, co mu możemy zaoferować. Właśnie dlatego tak ważne jest to, jakie warunki pracy się proponuje, jak wysokie jest wynagrodzenie, ale i na co jeszcze może liczyć z naszej strony.

Dzisiaj samo wynagrodzenie to nie wszystko. Pracownicy liczą również na szereg innych udogodnień, takich jak np. elastyczny grafik. Co jeszcze? Benefity! To, co dodatkowo możemy zaoferować pracownikom, może sprawić, że zaczną z nami współpracę lub po prostu – będą lojalni i zostaną w niej na dłużej. A o jakich benefitach mowa? Z pewnością dla wielu osób ważna jest karta pozwalająca na korzystanie z siłowni, klubów fitness, basenów itd. Najlepiej, gdy do niej muszą jak najmniej dopłacić. Nie bez znaczenia jest także dodatkowe ubezpieczenie na życie i pakiet medyczny do jakiejś przychodni. Wiele firm oferuje swoim pracownikom również tzw. „wczasy pod gruszą”. Co jeszcze? Można wprowadzić system pożyczek gotówkowych w zakładzie pracy. Dobrze, gdy w przedsiębiorstwie jest stołówka i dofinansowanie do posiłków. Duże znaczenie ma chociażby organizowanie pikników firmowych, mikołajek dla dzieci i paczek świątecznych. Pracownicy doceniają nawet organizowanie przewozów – do i z pracy, czy parking dla wszystkich. Warto rozważyć tego typu benefity. Zdarza się, że dają więcej, niż nieco wyższe wynagrodzenie.

Odpowiedz